Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brojil proti Zemanovi a Fischerovi, brzy nato mu zablokovali Facebook

  12:31aktualizováno  16:56
Video vyzývající lidi, aby nevolili Miloše Zemana a Jana Fischera, mělo na internetu úspěch. Začátkem týdne ale jeden z jeho autorů, aktivista Matěj Hollan, přišel o účet na Facebooku. Firma mu jej zablokovala poté, co ho více lidí označilo za falešný. Teprve ve středu se Hollan písemně domohl nápravy.

Matěj Hollan (vlevo) a Jan Látal jsou spoluautory klipu Jak odstranit Zemana s Fischerem? V něm dávají návod, jak postupovat při prezidentských volbách. Do středy dopoledne ho vidělo více než 360 tisíc lidí. | foto: Youtube.com

Kde je Matěj? ptá se název facebookové skupiny, která vznikla počátkem týdne a rychle nasbírala stovky fanoušků. Jde o příznivce brněnského aktivisty, který před pár dny doslova zmizel z Facebooku.

Společnost zablokovala Hollanovi účet poté, co skupina lidí označila jeho profil za falešný. "V pondělí ve dvě hodiny odpoledne se mi to najednou samo odhlásilo a do e-mailu přišla zpráva, že mi dočasně blokují účet," popsal Hollan.

Ten si vše spojuje hlavně s videem, které na internetu zveřejnil minulé úterý, a za facebookovými záškodníky tuší příznivce politiku. Na videu Hollan spolu s Janem Látalem přesvědčuje lidi, aby volili za prezidenta ty kandidáty, kteří mají šanci předstihnout favorizované Miloše Zemana a Jana Fischera.

"Buď se budeme chovat debilně, nebo zaujmeme takovou strategii, aby se do druhého kola dostal někdo jiný než Zeman s Fischerem," agituje na videu Matěj Hollan, který v Brně léta bojuje za zákaz videoloterijních terminálů, proti přesunu nádraží a brojil i proti garážím pod Zelným trhem.

Video mělo úspěch, vidělo ho 300 tisíc lidí

Jako řešení video doporučovalo dát hlas buď Schwarzenbergovi nebo Dienstbierovi. Nahrávku na YouTube vidělo za jediný týden přes 360 tisíc lidí a záhy vznikla i její parodie. Ministr zahraničí pak skutečně postoupil do druhého kola prezidentské volby.

"Podle sledovanosti je vidět, že klip měl ohlas a zřejmě byl jednou z věcí, která Schwarzenbergovi pomohla do druhého kola, byť je to těžko měřitelné," podotkl politolog z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Lubomír Kopeček.

Podobný názor má i konzultant v oblasti sociálních médií Adam Zbiejczuk. "Lidé museli video často sdílet, byť jeho efekt nebyl jednoznačný. Hodně lidí dalo na YouTube jak palec nahoru, tak palec dolů. Byl to ale jeden z momentů, který měl sílu ovlivnit nerozhodnuté voliče," soudí Zbiejczuk.

Důkazy, že za útokem na Hollanův facebookový účet stojí fanoušci Zemana či Fischera, však aktivista nemá. "Usuzuji jen z kontextu událostí, nikdy jindy se mi něco takového nestalo. Až teď, po zveřejnění videa," dodal Hollan.

MF DNES požádala o vyjádření štáby obou politiků. Ten Zemanův do redakční uzávěrky nereagoval, Fischerův popřel, že by se zablokováním Hollanova účtu měli jeho lidé cokoliv společného.

Účet bude mít do pár týdnů zpět

"Tým Jana Fischera nikdy nepracoval s negativní kampaní ani nebránil zveřejňování kritických názorů na jeho osobu," reagovala na dotaz vedoucí kanceláře Jana Fischera Sabina Tančevová.

Hollan zaslal do centrály Facebooku kopie svých dokladů a účet mu byl během středy opět zprovozněn. "Získal jsem e-mail na osobu, která ve Facebooku pracuje, a ta mi obratem odpověděla. Zřejmě proto mi účet zprovoznili tak rychle. Obvykle to prý trvá déle," podotkl Hollan.

Podle Zbiejczuka nejde ze strany serveru o nijak nestandardní postup. "Facebook to nedělá účelově. Automat prostě účet zablokuje, pokud dost lidí nahlásí nějaký profil jako podvrh," vysvětlil Zbiejczuk.

Kolik přesně lidí to musí být, zda mohou mít nově vytvořené účty či jestli mohou být přátelé, netuší ani on. Přesná pravidla znají jenom lidé z Facebooku, který nemá v České republice pobočku. Nejbližší je v Irsku, odkud se spravují účty uživatelů v celé Evropské unii. V Irsku jsou totiž pro firmu nejnižší, a tudíž nejvýhodnější daně. Získat vyjádření firmy se MF DNES nepodařilo.

Podle Zbiejczuka jsou však uživatelé Facebooku lépe chráněni než třeba před dvěma lety, protože firma ochranu neustále zlepšuje. Přesto stále existují možnosti, jak uživatele poškodit, třeba jako v Hollanově případě. "Jsou lidé, kteří s tím mají zkušenosti, v různých kampaních to není neobvyklé, byť v České republice se to tolik nevyužívá," doplnil Zbiejczuk.

O účet na Facebooku podle něj takto přišla řada lidí, kteří byli někomu nepohodlní, ale i radikálové všeho druhu. "Často si totiž nevedou účet pod svým jménem, ale přezdívkou, což však není Hollanův případ," vysvětlil Zbiejczuk.Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

V nádrži Nové Mlýny na Břeclavsku se utopil třiadvacetiletý cizinec

Spodní nádrž jihomoravského vodního díla Nové Mlýny

Několik hodin hledali policejní potápěči cizince, který si v sobotu před desátou hodinou večerní šel zaplavat do nádrže...

Další z rubriky

VIDEO: Řidič při honičce se strážníky naboural do kanalizační šachty

Řidič naboural do kanalizační šachty

Řidič auta, které nemělo registrační značku, ujížděl v neděli v podvečer strážníkům v Hodoníně. Rychlou jízdu ale...

Malým astmatikům postaví v Moravském krasu novou léčebnu za 150 milionů

Dosavadní prostory léčebny pro pacienty s dýchacími problémy, kterým svědčí...

Až rok trvá, než se uvolní místo v dětské léčebně v Ostrově u Macochy na Blanensku. Podobná zařízení jsou totiž v Česku...

Sovětské tanky vzaly Brnu i sen o samostatné Moravě, říkají historici

Brno nacistické, Brno stalinistické a Brno účtující. K 50. výročí invaze...

Historici Michal Konečný a Alexandr Brummer napsali publikaci Brno okupované. Provází po místech spojených s lety 1968...

Najdete na iDNES.cz