Pavilon P na Brněnském výstavišti

Pavilon P na Brněnském výstavišti | foto: archiv, MF DNES

Ztráta brněnských veletrhů činí za loňský rok téměř sto milionů

  • 0
Na první pohled to vypadá děsivě. Společnost Veletrhy Brno loni hospodařila se ztrátou téměř sto milionů korun a v letošním roce to nevypadá lépe. Přesto je podle firmy důvod spíš k radosti než ke stesku.

"Konečnou ztrátu 98 milionů považujeme za úspěch," řekl mluvčí společnosti David Pokorný. Hospodářské výsledky uplynulého roku schválila včerejší valná hromada.

Ještě v prosinci roku 2009 to vypadalo na rekordní ztrátu 151 milionů. Podle Pokorného se ale situace nakonec vyvinula příznivěji, než společnost očekávala.

Nyní se tedy žádné speciální opatření, jako například rušení veletrhů nebo další propouštění, nechystá.

Slučování i propouštění

S množstvím změn přišly BVV už v­ průběhu loňského roku. Řada oborově spřízněných veletrhů se sloučila, například automobilové veletrhy Autosalon a Autotec. Nebo se z veřejně přístupných změnily na čistě odborné jako v­případě módního veletrhu Styl a­Kabo.

Firma také musela propustit část svých zaměstnanců. A na konci srpna byl odvolán generální ředitel Veletrhů Jiří Škrla, který byl ve funkci deset let. Nahradil jej Jiří Kuliš.

Veletrh Autotec a Autosalon - Brno 2010Veletrh Autotec a Autosalon - Brno 2010

Ke všem těmto důsledkům hospodářské krize musí Veletrhy navíc splácet stavbu nového pavilonu P, který se začal stavět v roce 2008. Ten rok firma slavila zisk přibližně 109 milionů korun.

V loňském roce však ztráty dosáhly téměř stejného čísla a letos ani příští rok to podle odhadů společnosti nevypadá na žádný překvapivý zvrat. Očekává se, že BVV prodělají až 120 milionů kroun.

"Nechci si hrát na vědmu. Přesnější odhad budeme mít až po strojírenském veletrhu. který se koná v září," podotkl Pokorný.

Analytik: Pozice Veletrhů Brno se potvrdila i v roce 2009

V příštím roce 2011 se předpokládá ztráta asi 32 milionů, Do zisků by se firma měla přehoupnout až v roce 2012.

Téměř stomilionovou ztrátu nevidí jako tragédii ani analytik společnosti Cyrrus Ondřej Moravanský. Podle něj není ztráta BVV v době krize překvapivá.

"Mnoho vystavovatelů například omezuje expozice, nebo svoje účasti zcela odřeknou. Krize se projeví samozřejmě také na návštěvnosti většiny veletrhů. S ohledem k těmto faktům a ­poklesu výnosů myslím, že hospodaření Veletrhů Brno za rok 2009 lze hodnotit jako úspěšné," soudí analytik.

Zároveň také oceňuje, že se firmě podařilo uskutečnit důležité změny. "Pozice Veletrhů Brno jako nejvýznamnějšího místa pořádání českých veletrhů byla i v roce 2009 potvrzena," doplnil Moravanský.

Většinový vlastník zůstává

Kromě schválení hospodářských výsledků společnosti v pátek valná hromada také informovala, že se většinový majitel BVV společnost Messe Düsseldorf se rozhodně nechystá prodávat svůj podíl menšinovému vlastníku, tedy městu Brnu.

Majetková struktura by naopak měla být zachována až do roku 2020.

"Messe Düsseldorf považuje investici ve Veletrhy Brno za dlouhodobou. V žádném případě neuvažuje o prodeji většinového podílu," uvedl předseda představenstva BVV Brno Herbert Vogt.