Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zvěřinová sezona je na vrcholu

  10:19aktualizováno  11:37
Svatomartinskou husu vystřídalo na talířích kančí ragú, daňčí medailonky nebo jelení guláš. Sezona zvěřinových hodů je na vrcholu. Restaurace, které nabízejí zvěřinové speciality, jsou proto pod přísnou kontrolou veterinářů a hygieniků. Ti mají dát jedlíkům garanci kvality a zdravotní nezávadnosti zvěřiny.

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Zajistit ji lze právě jen legálním prodejem masa. Pytláctví je podle odborníků hazard.

Než se bažant nebo zajíc promění ve voňavou pečínku, čeká ho série prověrek. "Při uvádění do oběhu vždy nastupuje veterinární kontrola. Znovu se pak dělá v bourárnách a v různých fázích výroby. Maso je pod veterinárním dohledem až do okamžiku, než je na pultě," řekl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Pod dvojí kontrolou je zvěřina v obchodních řetězcích. Státní zemědělská a potravinářská inspekce dohlíží na balené potraviny. V samotných restauracích pak nastupují hygienici.

Ti si posvítí nejen na kvalitu masa, ale kontrolují i provoz. Specifická pravidla například platí pro restaurace, kam se zvěř dostane ještě v kůži. Pak nesmí chybět zázemí pro stažení z kůže, opracování a rozbourání masa.

Hygienici se zabývají také původem zboží. Prověřují dodací listy a faktury z prodejen a dalších zařízení, která mají povolení k prodeji a zpracování zvěřiny.

"Restauratéři většinou kupují balenou zvěřinu v Makru. Anebo čerstvou přímo ze sběrných středisek jednotlivých lesních závodů.

I tam lze nakoupit maso s veterinární prohlídkou. Takoví prodejci vždy poskytnou doklady o původu masa," vysvětluje Jana Laštovičková z krajské hygienické stanice v Brně.

Pokud je maso nakoupené legální cestou, neměl by být problém jeho původ dokázat. To ovšem neznamená, že na talíři nemůže zákazník dostat i zvěřinu upytlačenou. Zkontrolovat vše je totiž podle hygieničky nemožné.

"Ohlídat všechno maso? To nejde," míní hygienička

"Odhalit upytlačenou zvěř je složité. Nemůžeme každého provozovatele ustavičně hlídat, jestli má zvěřinu koupenou legálně, či ne," konstatuje Laštovičková.

"Pokud má doklady od hromady masa a uprostřed té hromady má upytlačenou zvěř, sotva to poznáme," přiznává. Je to podobné, jako když mají hospodští doklady od vepřového masa a mezi tím svoji zabijačku.

Ovšem gurmáni, kteří si přijdou pochutnat na zvěřinových dobrotách, zpravidla nad voňavým talířem příliš nezkoumají, odkud maso pochází. Podle Laštovičkové je ostatně dnes úroveň gastronomických služeb na podstatně vyšší úrovni než před pár lety. Prohřešky se sice objevují, jsou však spíše ojedinělé.

Spíš než v restauracích hrozí nebezpečí v domácnostech, kam se upytlačené maso dostane. Ať už z černého lovu nebo třeba když si šoféři přivezou srnku sraženou autem. Tak, jako to v dubnu udělali celníci v Horních Věstonicích na Mikulovsku.

Srnka sražená autem se jíst nedá

"Pokud je kus sražený autem, zvěřina je naprosto znehodnocená. I když to vypadá, že se svalovinou nic není, následkem nárazu se vytváří krevní podlitiny a maso je prakticky nepoživatelné," vysvětlil tehdy Martin Sedliský, který má na odboru životního prostředí mikulovské radnice na starosti myslivost.

Podle veterinářů navíc u takových "úlovků" nelze vyloučit riziko nákazy. U vysoké zvěře prakticky nehrozí. Jiná je ale situace u divočáků, u nichž by člověk mohl doplatit na přítomnost svalovce.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: V hořícím kulturním domě se před hasiče zřítil strop, pád natočili

Pád hořícího stropu v Drnovicích

Dramatické chvíle zažili hasiči při likvidaci pátečního požáru kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Během hašení...

Řidičům na jižní Moravě se uleví, před volbami rychle finišují opravy

K rekonstrukčním pracím v brněnském centru na Kolišti, které mají skončit letos...

Práce na rekonstrukcích ulic, silnic i mostů na jižní Moravě finišují. Do prvního říjnového víkendu, kdy se konají...

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Najdete na iDNES.cz