Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zvony ohlásí Noc kostelů. Večer otevře osmnáct svatostánků

  9:00aktualizováno  9:00
Historicky první Noc kostelů se dnes uskuteční v Brně, Adamově, Letonicích, Mikulově, Velkých Pavlovicích, ale i v Třebíči. Chrámy pozvou návštěvníky do míst, kam se dosud běžně člověk nedostal. Chystají se mše, koncerty či komentované prohlídky.

farář Leslaw Mazurowski, loreta u Minoritů | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Jakmile dnes ručičky hodin ukáží čas 17.45, naráz se ozvou zvony z brněnských chrámů. Jejich patnáctiminutové hlaholení obyvatelům města oznámí, že právě začala Noc kostelů.

Hned osmnáct svatostánků otevře zájemcům svoje brány a nabídne - v jednom případě až do ranních hodin - mimořádně pestrý program.
"Je to ekumenická akce ojedinělá rozsahem i umístěním," zdůraznil brněnský biskup Vojtěch Cikrle.

Možnost vstoupit v noci do brněnských kostelů a modliteben dostanou farníci i nevěřící. "Zveme všechny. Lidé často nevědomky tyto sakrální stavby míjejí bez povšimnutí, třebaže kolem nich dennodenně chodí," dodal biskup.

A dívat se bude skutečně na co. Řada kostelů otevře jindy nepřístupná místa, jako jsou kůry, věže, krypty, sakristie či zahrady.

Inspirace Rakouskem

Česko si pro Noc kostelů vzalo příklad z Rakouska, kde se podobná akce koná od roku 2005. "Od rakouských sousedů jsme převzali celý vizuální styl," vysvětlila mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová. Červenofialová řešení plakátů a obřích billboardů, které už týdny visí na kostelech v centru Brna, jsou právě dílem vídeňské grafičky Very Rieder.

"Šlo nám o teplé barvy, nechtěli jsme na propagační materiály používat žádný konkrétní obraz," vysvětlila designérka řešení, které je možné používat vlastně po celé Evropě. Noc kostelů se kupříkladu pořádá také v Německu.

Program

Podrobný program Noci kostelů naleznete - zde

 O tom, že Rakušany nadchla možnost navštívit chrámy v noci, mluví koordinátor projektu Bernhard Linse. "Všechno začalo před čtyřmi lety, když jeden farník nechal v noci otevřeno v jednom chrámu, zapálil svíčky a dal kolemjdoucím možnost vstoupit v tuto nezvyklou hodinu," vzpomíná Linse.

Vídeň má přes tři sta kostelů. Na akci po celém Rakousku nyní spolupracuje už přes sedm set farností. Loni Noc kostelů navštívilo úhrnem asi 270 tisíc lidí.

Právě rakouská strana předala svoje know-how Moravě. "Od začátku bylo jasné, že to může být jen v ekumenickém duchu, tedy společně pro křesťanské církve. A navrch i pro lidi, kteří do kostelů nechodí," připomněla organizátorka Mechtilde Eschhaus.

A také v Brně se akce účastní šest křesťanských církví: katolíci, baptisté, evangelíci, pravoslavní, členové Církve bratrské a Církve československé husitské. "V Brně je zhruba třicet kostelů a modliteben," doplnila Jandlová. Osmnáct sakrálních prostor bude možné navštívit zhruba mezi 18. a 24. hodinou.

farář Leslaw Mazurowski. Hrobka bude zpřístupněna U Minoritů

Jistou raritou a rekordmanem celé akce bude modlitebna Sboru Církve bratrské v Brně na Kounicově ulici 15. "Necháme otevřeno až do čtvrté hodiny ranní. Po půlnoci bude možnost posedět si u krbu s kytarou, zahrát si deskové hry nebo jen tak tiše meditovat," uvedl Jan Asszonyi ze zmíněného sboru.

Kostely budou pro zajímavost otevřeny také v Třebíči, po jednom ve Velkých Pavlovicích, Letonicích, Adamově a Mikulově, připojila se kupříkladu také Plzeň. "Původně byl přihlášen tucet zájemců, nyní se účastní bezmála tři desítky kostelů a modliteben z celé republiky," uvedla Jandlová.

Noc však v Brně opustí i kostelní zdi. Na náměstí Svobody, v jehož středu ještě v 19. století stával kostel svatého Mikuláše, bude ze svící vyskládán právě půdorys zaniklé budovy.

Jde se s dobou: YouTube i elektronické pohlednice

Pro návštěvníky je připravený poutnický pas, do něhož v jednotlivých kostelech lidé dostanou pamětní razítko. "Po získání všech razítek obdrží zájemci certifikát poutníka," vysvětlila koordinátorka projektu v Brně Zlata Součková.

Putování v této nezvyklé noci si lze dopředu naplánovat na webových stránkách akce www.nockostelu.cz. Tuto trasu si lze vytisknout a používat jako originálního průvodce.

V nabitém programu čekají různá překvapení. "U nás lze až do půlnoci navštívit věž a podívat se na město z nezvyklého úhlu," poznamenal farář z kostela svatého Jakuba Václav Slouk.

V katedrále svatých Petra a Pavla mohou zájemci vyzkoušet pod vedením mnichů, jak se kdysi psala Bible. Dvě stě programových položek samozřejmě zahrnuje i slavnostní bohoslužby a komentované prohlídky.

Biskupství jde s dobou a propaguje první brněnskou Noc kostelů i na serveru YouTube. S pomocí fotografie Libora Teplého spot zpracoval Jiří Doffek, který využil grafiky Very Rieder. Na zmiňované webové adrese je ke stažení brožura s podrobným programem večera. Přes ikonku E-card lze poslat jeden z osmi nabídnutých obrázků jako elektronickou pohlednici.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Není důvod k panice, tvrdí policisté v souvislosti s Vaňkovka gangem

Vůdce brněnského Vaňkovka gangu, který si nechá říkat Kapitán (druhý zleva), má...

Policistům se v souvislosti se situací v brněnských Bohunicích, kde měl řádit takzvaný Vaňkovka gang, podařilo vypátrat...

Další z rubriky

Developeři jsou v Brně naštvaní na úředníky, že jim zdržují výstavbu

Ilustrační snímek

Developeři se v Brně dostali do nezáviděníhodné situace. Vše odstartovala novela stavebního zákona, která měla zrychlit...

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Šnek dorazil z Alp do Podyjí. Naposledy zde byl před osmi tisíci lety

Včelínka ozdobná

Jde o unikátní objev, který se jen tak neopakuje. Zoolog Radovan Coufal v Podyjí nalezl drobounkého alpského šneka...

Najdete na iDNES.cz