Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zvony ohlásí Noc kostelů. Večer otevře osmnáct svatostánků

  9:00aktualizováno  9:00
Historicky první Noc kostelů se dnes uskuteční v Brně, Adamově, Letonicích, Mikulově, Velkých Pavlovicích, ale i v Třebíči. Chrámy pozvou návštěvníky do míst, kam se dosud běžně člověk nedostal. Chystají se mše, koncerty či komentované prohlídky.

farář Leslaw Mazurowski, loreta u Minoritů | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Jakmile dnes ručičky hodin ukáží čas 17.45, naráz se ozvou zvony z brněnských chrámů. Jejich patnáctiminutové hlaholení obyvatelům města oznámí, že právě začala Noc kostelů.

Hned osmnáct svatostánků otevře zájemcům svoje brány a nabídne - v jednom případě až do ranních hodin - mimořádně pestrý program.
"Je to ekumenická akce ojedinělá rozsahem i umístěním," zdůraznil brněnský biskup Vojtěch Cikrle.

Možnost vstoupit v noci do brněnských kostelů a modliteben dostanou farníci i nevěřící. "Zveme všechny. Lidé často nevědomky tyto sakrální stavby míjejí bez povšimnutí, třebaže kolem nich dennodenně chodí," dodal biskup.

A dívat se bude skutečně na co. Řada kostelů otevře jindy nepřístupná místa, jako jsou kůry, věže, krypty, sakristie či zahrady.

Inspirace Rakouskem

Česko si pro Noc kostelů vzalo příklad z Rakouska, kde se podobná akce koná od roku 2005. "Od rakouských sousedů jsme převzali celý vizuální styl," vysvětlila mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová. Červenofialová řešení plakátů a obřích billboardů, které už týdny visí na kostelech v centru Brna, jsou právě dílem vídeňské grafičky Very Rieder.

"Šlo nám o teplé barvy, nechtěli jsme na propagační materiály používat žádný konkrétní obraz," vysvětlila designérka řešení, které je možné používat vlastně po celé Evropě. Noc kostelů se kupříkladu pořádá také v Německu.

Program

Podrobný program Noci kostelů naleznete - zde

 O tom, že Rakušany nadchla možnost navštívit chrámy v noci, mluví koordinátor projektu Bernhard Linse. "Všechno začalo před čtyřmi lety, když jeden farník nechal v noci otevřeno v jednom chrámu, zapálil svíčky a dal kolemjdoucím možnost vstoupit v tuto nezvyklou hodinu," vzpomíná Linse.

Vídeň má přes tři sta kostelů. Na akci po celém Rakousku nyní spolupracuje už přes sedm set farností. Loni Noc kostelů navštívilo úhrnem asi 270 tisíc lidí.

Právě rakouská strana předala svoje know-how Moravě. "Od začátku bylo jasné, že to může být jen v ekumenickém duchu, tedy společně pro křesťanské církve. A navrch i pro lidi, kteří do kostelů nechodí," připomněla organizátorka Mechtilde Eschhaus.

A také v Brně se akce účastní šest křesťanských církví: katolíci, baptisté, evangelíci, pravoslavní, členové Církve bratrské a Církve československé husitské. "V Brně je zhruba třicet kostelů a modliteben," doplnila Jandlová. Osmnáct sakrálních prostor bude možné navštívit zhruba mezi 18. a 24. hodinou.

farář Leslaw Mazurowski. Hrobka bude zpřístupněna U Minoritů

Jistou raritou a rekordmanem celé akce bude modlitebna Sboru Církve bratrské v Brně na Kounicově ulici 15. "Necháme otevřeno až do čtvrté hodiny ranní. Po půlnoci bude možnost posedět si u krbu s kytarou, zahrát si deskové hry nebo jen tak tiše meditovat," uvedl Jan Asszonyi ze zmíněného sboru.

Kostely budou pro zajímavost otevřeny také v Třebíči, po jednom ve Velkých Pavlovicích, Letonicích, Adamově a Mikulově, připojila se kupříkladu také Plzeň. "Původně byl přihlášen tucet zájemců, nyní se účastní bezmála tři desítky kostelů a modliteben z celé republiky," uvedla Jandlová.

Noc však v Brně opustí i kostelní zdi. Na náměstí Svobody, v jehož středu ještě v 19. století stával kostel svatého Mikuláše, bude ze svící vyskládán právě půdorys zaniklé budovy.

Jde se s dobou: YouTube i elektronické pohlednice

Pro návštěvníky je připravený poutnický pas, do něhož v jednotlivých kostelech lidé dostanou pamětní razítko. "Po získání všech razítek obdrží zájemci certifikát poutníka," vysvětlila koordinátorka projektu v Brně Zlata Součková.

Putování v této nezvyklé noci si lze dopředu naplánovat na webových stránkách akce www.nockostelu.cz. Tuto trasu si lze vytisknout a používat jako originálního průvodce.

V nabitém programu čekají různá překvapení. "U nás lze až do půlnoci navštívit věž a podívat se na město z nezvyklého úhlu," poznamenal farář z kostela svatého Jakuba Václav Slouk.

V katedrále svatých Petra a Pavla mohou zájemci vyzkoušet pod vedením mnichů, jak se kdysi psala Bible. Dvě stě programových položek samozřejmě zahrnuje i slavnostní bohoslužby a komentované prohlídky.

Biskupství jde s dobou a propaguje první brněnskou Noc kostelů i na serveru YouTube. S pomocí fotografie Libora Teplého spot zpracoval Jiří Doffek, který využil grafiky Very Rieder. Na zmiňované webové adrese je ke stažení brožura s podrobným programem večera. Přes ikonku E-card lze poslat jeden z osmi nabídnutých obrázků jako elektronickou pohlednici.
Nejčtenější

Značka na cyklostezce baví Hodonín. Dělníci ji špatně poskládali

Špatně poskládaná značka baví obyvatele Hodonína.

Tahle skládačka se příliš nepovedla. Dělníci v Hodoníně rozebrali dlažbu na cyklostezce, na které je i značka...

Pralinky s likérem v Lidlu koupíte už jen s občanským průkazem

Jedenadvacetiletá žena si koupila v Lidlu višňové pralinky s likérem....

Na první pohled nemá čtyřicetiprocentní rum a pralinky s višňovým likérem vůbec nic společného. Prodavačka Lidlu v...Odchod zadním vchodem, zklamání, ticho. Na Brno naplno dolehl sestup

Smutek ve tvářích brněnských fotbalistů hovoří za vše. Zbrojovka po sedmi...

Fotbalové Brno smutní, po šesti sezonách v nejvyšší soutěži sestupuje do druhé ligy. Domácí bezgólová remíza s...

Bývalý elitní voják dostal za napadení trojice mužů šestiletý trest

Dušan Faltýnek dělal poradce iráckému ministrovi obrany. Jako elitní voják...

Šestiletý trest vězení za těžké ublížení na zdraví dostal u Krajského soudu v Brně bývalý elitní voják Dušan Faltýnek....

Po konci v Kometě do Hradce? Čiliak volí mezi extraligou a KHL

Brněnský brankář Marek Čiliak zasahuje.

Na stůl ve své oblíbené restauraci v Brně, kde býval v čase obědů pravidelným hostem, postavil brankář Marek Čiliak...

Další z rubriky

Organizátoři Re:publiky čelí trestnímu oznámení. Kvůli citátu ze Švejka

Na Bělehrad! volá Josef Švejk, když ho paní Müllerová veze k odvodu....

Brněnský Festival Re:publika k výročí vzniku státu ještě nezačal a už musí organizátoři řešit trestní oznámení....

Okolím Brna se přehnalo krupobití, meteorologové varují před dalším

V Těšanech na Brněnsku ve středu večer padaly kroupy.

Počasí nadělalo ve středu večer starosti obyvatelům Těšan na Brněnsku. Přehnala se tudy bouřka doprovázená krupobitím....

Napadený herec Sedal je na tom po operacích lépe, zůstává v nemocnici

Z divadelní hry EXIT 89 - režisér Jiří Havelka a herec Ján Sedal

Necelé tři týdny po napadení v jednom z brněnských barů je herec Ján Sedal mimo ohrožení života. Po několika operacích...

Najdete na iDNES.cz