Zvony ohlásí Noc kostelů. Večer otevře osmnáct svatostánků

  9:00aktualizováno  9:00
Historicky první Noc kostelů se dnes uskuteční v Brně, Adamově, Letonicích, Mikulově, Velkých Pavlovicích, ale i v Třebíči. Chrámy pozvou návštěvníky do míst, kam se dosud běžně člověk nedostal. Chystají se mše, koncerty či komentované prohlídky.

farář Leslaw Mazurowski, loreta u Minoritů | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Jakmile dnes ručičky hodin ukáží čas 17.45, naráz se ozvou zvony z brněnských chrámů. Jejich patnáctiminutové hlaholení obyvatelům města oznámí, že právě začala Noc kostelů.

Hned osmnáct svatostánků otevře zájemcům svoje brány a nabídne - v jednom případě až do ranních hodin - mimořádně pestrý program.
"Je to ekumenická akce ojedinělá rozsahem i umístěním," zdůraznil brněnský biskup Vojtěch Cikrle.

Možnost vstoupit v noci do brněnských kostelů a modliteben dostanou farníci i nevěřící. "Zveme všechny. Lidé často nevědomky tyto sakrální stavby míjejí bez povšimnutí, třebaže kolem nich dennodenně chodí," dodal biskup.

A dívat se bude skutečně na co. Řada kostelů otevře jindy nepřístupná místa, jako jsou kůry, věže, krypty, sakristie či zahrady.

Inspirace Rakouskem

Česko si pro Noc kostelů vzalo příklad z Rakouska, kde se podobná akce koná od roku 2005. "Od rakouských sousedů jsme převzali celý vizuální styl," vysvětlila mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová. Červenofialová řešení plakátů a obřích billboardů, které už týdny visí na kostelech v centru Brna, jsou právě dílem vídeňské grafičky Very Rieder.

"Šlo nám o teplé barvy, nechtěli jsme na propagační materiály používat žádný konkrétní obraz," vysvětlila designérka řešení, které je možné používat vlastně po celé Evropě. Noc kostelů se kupříkladu pořádá také v Německu.

Program

Podrobný program Noci kostelů naleznete - zde

 O tom, že Rakušany nadchla možnost navštívit chrámy v noci, mluví koordinátor projektu Bernhard Linse. "Všechno začalo před čtyřmi lety, když jeden farník nechal v noci otevřeno v jednom chrámu, zapálil svíčky a dal kolemjdoucím možnost vstoupit v tuto nezvyklou hodinu," vzpomíná Linse.

Vídeň má přes tři sta kostelů. Na akci po celém Rakousku nyní spolupracuje už přes sedm set farností. Loni Noc kostelů navštívilo úhrnem asi 270 tisíc lidí.

Právě rakouská strana předala svoje know-how Moravě. "Od začátku bylo jasné, že to může být jen v ekumenickém duchu, tedy společně pro křesťanské církve. A navrch i pro lidi, kteří do kostelů nechodí," připomněla organizátorka Mechtilde Eschhaus.

A také v Brně se akce účastní šest křesťanských církví: katolíci, baptisté, evangelíci, pravoslavní, členové Církve bratrské a Církve československé husitské. "V Brně je zhruba třicet kostelů a modliteben," doplnila Jandlová. Osmnáct sakrálních prostor bude možné navštívit zhruba mezi 18. a 24. hodinou.

farář Leslaw Mazurowski. Hrobka bude zpřístupněna U Minoritů

Jistou raritou a rekordmanem celé akce bude modlitebna Sboru Církve bratrské v Brně na Kounicově ulici 15. "Necháme otevřeno až do čtvrté hodiny ranní. Po půlnoci bude možnost posedět si u krbu s kytarou, zahrát si deskové hry nebo jen tak tiše meditovat," uvedl Jan Asszonyi ze zmíněného sboru.

Kostely budou pro zajímavost otevřeny také v Třebíči, po jednom ve Velkých Pavlovicích, Letonicích, Adamově a Mikulově, připojila se kupříkladu také Plzeň. "Původně byl přihlášen tucet zájemců, nyní se účastní bezmála tři desítky kostelů a modliteben z celé republiky," uvedla Jandlová.

Noc však v Brně opustí i kostelní zdi. Na náměstí Svobody, v jehož středu ještě v 19. století stával kostel svatého Mikuláše, bude ze svící vyskládán právě půdorys zaniklé budovy.

Jde se s dobou: YouTube i elektronické pohlednice

Pro návštěvníky je připravený poutnický pas, do něhož v jednotlivých kostelech lidé dostanou pamětní razítko. "Po získání všech razítek obdrží zájemci certifikát poutníka," vysvětlila koordinátorka projektu v Brně Zlata Součková.

Putování v této nezvyklé noci si lze dopředu naplánovat na webových stránkách akce www.nockostelu.cz. Tuto trasu si lze vytisknout a používat jako originálního průvodce.

V nabitém programu čekají různá překvapení. "U nás lze až do půlnoci navštívit věž a podívat se na město z nezvyklého úhlu," poznamenal farář z kostela svatého Jakuba Václav Slouk.

V katedrále svatých Petra a Pavla mohou zájemci vyzkoušet pod vedením mnichů, jak se kdysi psala Bible. Dvě stě programových položek samozřejmě zahrnuje i slavnostní bohoslužby a komentované prohlídky.

Biskupství jde s dobou a propaguje první brněnskou Noc kostelů i na serveru YouTube. S pomocí fotografie Libora Teplého spot zpracoval Jiří Doffek, který využil grafiky Very Rieder. Na zmiňované webové adrese je ke stažení brožura s podrobným programem večera. Přes ikonku E-card lze poslat jeden z osmi nabídnutých obrázků jako elektronickou pohlednici.

Výsledky voleb 2018

Výsledky voleb do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 v Jihomoravském kraji ve druhém kole vyhrál v obvodu 56 - Břeclav:Rostislav Koštial a v obvodu 59 - Brno-město: Mikuláš Bek.Nejčtenější

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...

Na Hodonínsku patří pozemek gestapu, zjistili úředníci při hledání majitelů

Na tomto místě v Násedlovicích na Hodonínsku má stále pozemek někdejší úřadovna...

Kvůli kurióznímu omylu, kterého se před lety dopustili úředníci na Hodonínsku, má v Násedlovicích dodnes pozemek...Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Koalici v Brně ještě mohou ohrozit Piráti, od ANO dostali lepší nabídku

Lídr kandidátky brněnských Pirátů do komunálních voleb Tomáš Koláčný.

Když v Brně po nečekaném obratu v koaličních vyjednáváních začaly jednat ODS, KDU-ČSL a ČSSD bez vítězného hnutí ANO,...

Na ulici ležely bankovky za desetitisíce, posbírala je poctivá kolemjdoucí

Česká národní banka (ČNB) na tiskové konferenci ukázala zadržené padělané a...

Bankovky v hodnotě desítek tisíc korun se povalovaly na ulici v centru Brna. Sebrala je procházející žena, která...

Další z rubriky

Hotely lákají na zážitky. Nabízejí noc ve filmu, vězení i vysoko v horách

Scéna z filmu Zvětšenina, ve které si dvojice právě vybrala, jak chce pojmout...

Jen pohodlné ubytování už k přilákání hostů nestačí. Některé jihomoravské hotely se snaží oslovit zájemce skrz zážitky....

Soud snížil trest ženě, která vymámila z norského seniora 53 milionů

Policie viní osm lidí a pět firem z krácení DPH o 70 milionů Kč (28. 8. 2018)

Odvolací Vrchní soud v Olomouci snížil na sedm let vězení trest Barboře Havířové, která vylákala přes 53 milionů korun...

Brněnská práva už mají smlouvu s Křetínským, dostanou tři miliony

Miliardář Daniel Křetínský se dohodl na spolupráci svého Energetického a...

Miliardář Daniel Křetínský se nakonec se svým Energetickým a průmyslovým holdingem a Právnickou fakultou Masarykovy...

Najdete na iDNES.cz