Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Dan Materna, MAFRA

Základní školy bobtnají, Brno přidá sedm set míst

  • 2
Zvuky sbíječek se brzy začnou ozývat v brněnských základních školách. Přelily se do nich totiž silné ročníky dětí z mateřinek. Jen v příštích třech letech tak na základkách ve městě přibude nejméně 700 míst, což je výrazný nárůst. Vzniknou především ve čtvrtích, kde se staví hodně bytů a stěhují se tam mladé rodiny.

Například v Žebětíně postavili novou a nejmodernější základní školu v Brně teprve před pěti lety. Ani to však nestačí.

„V březnu podáme projekt na dostavbu pavilonu pro druhý stupeň. Pro děti už není místo v okolních školách v Bystrci a Kohoutovicích, kam dosud dojížděly. Příští rok by se mělo začít stavět,“ řekl starosta městské části Vít Beran (KDU-ČSL), jenž investici odhadl na 70 až 90 milionů korun.

Obyvatelé v Žebětíně totiž přibývají rychleji, než kdokoliv odhadoval. „Nikdo si nedokázal představit, že nedaleké sídliště Kamechy poroste takovým tempem. A když se podívám z okna radnice, vidím samý kočárek, pořád se sem stěhují další mladé rodiny,“ dodal Beran. Kvůli Kamechám chce v příštím roce otevřít nových šest tříd s celkovou kapacitou 180 míst také bystrcká základní škola Vejrostova.

Vedení Brna reaguje na nárůst počtu dětí pumpováním peněz do rozšiřování základek, dostatek míst ve školkách se totiž podařilo zajistit už v předchozích letech. Rodiče dětí, které se budou hlásit do prvních tříd, navíc čeká letos změna. Zápisy budou až v dubnu.

„V nejbližší době navýšíme kapacitu tří základních škol. Kromě Vejrostovy vzniknou dvě učebny na Pastvinách v Komíně a na Základní škole Elišky Přemyslovny ve Starém Lískovci navrhujeme přistavět celé patro s počítačovou učebnou, přírodovědnou třídou či kabinetem,“ uvedl náměstek primátora pro školství Petr Hladík (KDU-ČSL). Celkové investice jen do těchto tří škol vyjdou na víc než 135 milionů korun. Město na ně dá ze svého rozpočtu pětinu, zbytek půjde z evropských fondů.

Starostové městských částí, kam se díky masové výstavbě přistěhovala řada rodin, rozšiřování vítají.

„Počítáme s nárůstem počtu dětí na obou stupních až do roku 2022, protože v Komíně probíhá generační výměna. Starší lidé se stěhují ze sídliště, kde často chybí výtahy. Zároveň se tu v posledních letech postavilo víc než 200 nových bytů a v lokalitě Kamenolom se plánují další,“ popsala starostka Komína Milada Blatná (SZ). Zdejší Základní škola Pastviny má momentálně kapacitu 700 míst, díky úpravám jich přibude dalších 150.

Přesná čísla až v březnu

Kompletní přehled, kolik přesně míst bude v příštích pěti letech potřeba, dostane magistrát od starostů městských částí v březnu. Už teď je ale jasné, že na investice se chystají i další školy. Třeba mezi rodiči žádaná základní škola v Gajdošově ulici v Židenicích chce přistavět tři kmenové a dvě odborné učebny, výtah či kabinety. „Do konce ledna podáme žádost o evropské peníze. Projekt máme na 22 milionů korun, stavět se bude příští rok,“ upozornila místostarostka Židenic Monika Doležalová (KDU-ČSL).

Kde v Brně přistaví třídy

  • ZŠ Brno (Žebětín): 240 míst
  • ZŠ Vejrostova (Bystrc): 180 míst
  • ZŠ Pastviny (Komín): 150 míst
  • ZŠ Elišky Přemyslovny (Starý Lískovec): 120 míst

Na nová místa se chce Brno dál zaměřovat. Podle náměstka Hladíka je v nejbližší době nutné rozšířit také školy v Maloměřicích nebo Soběšicích. Město může kapacity základních, ale i mateřských škol řešit také díky tomu, že mu v rozpočtu přibývají peníze. Už loni v listopadu radní například schválili víc než 160 milionů korun do oprav školských zařízení, další desítky milionů dají ze svých rozpočtů samotné městské části. Zatímco dříve magistrát poskytoval na rekonstrukce kolem 20 milionů ročně, loni a letos je to několikanásobek. A vedení města s podobnými částkami počítá i v příštích letech právě proto, že mnoho škol je na hranici kapacity.

Do školek jiným způsobem

Novinky letos čekají i rodiče dětí, jež nastoupí do mateřinek. Kromě toho, že na zápis vyrazí až v dubnu, zákon nově zavádí spádové obvody podle konkrétních ulic, stejně jako je tomu u základních škol. Dosud přitom systém fungoval tak, že obvodem byla celá městská část, v níž si rodiče mohli školku vybírat.

Každé zařízení tak teď musí zajistit místa pro děti ze své spádové oblasti. Politici ani úředníci nepředpokládají větší problémy, protože letos se novinka týká jen pětiletých dětí, které mají poslední rok školky povinný. „Je otázka, zda budou spádové ulice poté platit i pro ty tříleté a čtyřleté, nebo zachováme současný systém,“ řekl vedoucí školského odboru magistrátu Martin Jelínek.

Rodiče mohou i nadále přihlásit děti do libovolné školky. Jestliže ale nepochází z nejbližšího okolí, nemusí pro ně místo vystačit. „Pokud by změny působily problémy, nebojím se vyhlášku změnit, aby vše vyhovovalo rodičům a městským částem. Se starosty a školami o tom budeme diskutovat,“ slíbil Hladík.