Brno se připravuje na revoluci v parkování, pravidla objasní kampaň

  13:26aktualizováno  13:26
S obrázky modrého, zeleného a oranžového auta se budou v příštích měsících setkávat lidé v Brně. Tyto symboly souvisejí s rezidentním parkováním, které startuje v historickém centru už od 1. září. Obyvatele by měla s novinkou během prázdnin seznámit kampaň za dva miliony korun.

V Pekárenské ulici začalo ze silnice rychle mizet vodorovné značení – modré pruhy. První nátěr totiž ještě není z dražší a odolnější barvy, na tu se dostane na jaře, až to počasí dovolí. | foto: David Peltán, MAFRA

„Kampaň spustíme od začátku července, abychom dokázali všechny lidi, kterých se změny dotknou, dostatečně informovat,“ oznámil náměstek brněnského primátora pro dopravu Richard Mrázek (ANO).

Občané se o novém systému dozvědí na webu parkovanivbrne.cz, na sociálních sítích, v letácích na přepážkách města a Brna-střed, z billboardů a cedulí na ulicích či na tramvajích. A upozorní je i cedule na plachtách už nainstalovaných, ale zatím nefunkčních dopravních značek.

V den startu spolu s nimi začnou platit i modré vodorovné čáry v oblasti ulic Husovy, Nádražní, Benešovy, Koliště, Moravského a Žerotínova náměstí a také ulic Rooseveltovy a Za Divadlem, kde bude platit návštěvnický režim.

„V příštím týdnu si pozveme na dvě schůzky ty, kteří už měli povolenky a budou žádat o nové. Náš odhad je 1 300 lidí,“ poznamenal Mrázek.

O kampani

V červenci začne v Brně trojbarevná informační kampaň za dva miliony korun. Modrá barva je určená pro rezidenty, zelená pro abonenty a oranžová pro návštěvníky. Součástí bude například rozšířený parkovanivbrne.cz, letáky u přepážek města a v MHD, reklamní kostky v ulicích, billboardy či cedule na plachtách zatím nefunkčních dopravních značek. 30. července otevírá kontaktní kancelář na Zvonařce 5 pro registraci a nové povolenky. Ty budou platit na rok ode dne, kdy si je lidé vyřídí. Pracovníci Brněnských komunikací během léta umístí v historickém jádru nové automaty i na karty, svislé dopravní značky a namalují vodorovné modré značení zón. Ty začnou platit od 1. září.

Možnost zaregistrovat se budou mít řidiči od 30. července v kontaktním centru na Zvonařce. Potřebují občanský průkaz s trvalým bydlištěm v zóně a doklad o vztahu k vozidlu. „Vzhledem k prázdninám a zvyku nechávat vše na poslední chvíli považujeme měsíc předem za dostačující dobu,“ uvedl Mrázek.

Ti, kdo se zaregistrovat nestihnou, mají smůlu. Stacionární kamery a auta strážníků kroužící kolem zón je podle registračních značek odhalí. „O výši pokuty si ale rozhodne městská policie,“ doplnil náměstek.

A smůlu mají i ti, kdo dlouhodobě žijí v Brně, ale trvale v něm nebydlí, protože „spadnou“ do návštěvnického režimu. Za parkování budou platit, nebo se musejí přesunout do parkovacích domů, případně tam, kde zóny nejsou. Naopak rezidenti budou mít 100 hodin zdarma a mohou je přenechat svým příbuzným.

Už nyní se na novinku připravují pracovníci Brněnských komunikací. Mění staré parkovací automaty za nové - stříbrné s displejem, na kterém lidé vyťukají SPZ.  

Na silnicích se také objeví modré pruhy. „Svislé dopravní značky jsou opatřeny tabulkou se dvěma či třemi barvami. Modrá je pro rezidenty, lidi s trvalým bydlištěm nebo nemovitostí v zóně, zelená pro abonenty, tedy podnikatele s provozovnou v ní, a oranžová pro návštěvníky. V den spuštění značky odpytlujeme a v té chvíli začnou platit i vodorovné pruhy,“ upřesnil technický ředitel Brněnských komunikací Aleš Keller.

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Kometa dál posiluje. Uloví i Plekance, který už trénoval s Kladnem?

Tomáš Plekanec z Montrealu střílí na branku Detroitu ve svém 1000. duelu v NHL.

Hukot kolem hokejové Komety nabral nové obrátky. Brněnské mužstvo posílil brankář Libor Kašík, ve středečním duelu...

Proti svým. Tak trochu. Jak brněnská rodačka Nicole bojuje za USA

Nicole Melicharová (vlevo) se raduje s Květou Peschkeovou ze zisku fiftýnu.

Oproti řadě samozvaných světáků neprokládá věty anglickými výrazy. Jen jednou lehounce mine, když tenisový žebříček...

VIDEO: Mladík v dodávce ignoroval výstražná světla, jen těsně uhnul vlaku

Dodávka na přejezdu uhnula vlaku

Na poslední chvíli stihla dodávka na železničním přejezdu v Blansku uhnout projíždějícímu vlaku. Devatenáctiletý řidič...

Agresivní žirafu museli utratit. Novinky a zajímavosti z českých zoo

Bílý tygr v peruánské zoo. Lima (26. 7. 2018).

Jak se letos dařilo patnácti českým zoologickým zahradám a co pro návštěvníky chystají? MF DNES oslovila všechny hlavní...

Další z rubriky

Vědci chtějí umět předpovídat, ve kterých rybnících uhynou ryby

Radovan Kopp z ústavu zoologie Mendelovy univerzity sbírá vzorky z rybníka....

Sto tun ryb za více než pět milionů korun letos uhynulo jen v největším jihomoravském rybníku Nesyt. Hlavně v letních...

Lesy kvůli suchu umírají, pily nestíhají odebírat chřadnoucí smrky

K obnově smrku může docházet přirozeně: strom roste pod clonou mateřských...

Stromy na jižní Moravě hynou suchem, na novou výsadbu však chybí peníze. Majitelé lesů totiž nemohou kácet stromy...

Pokud nedostaneme víc peněz, seškrtáme premiéry, zní z brněnských divadel

Funkce ředitele Centra experimentálního divadla v Brně se ujal dosavadní...

Peníze na nové hry, kostýmy, ale i další úvazky chybí Divadlu Husa na provázku i HaDivadlu v Brně. Aby vyřešila...

Najdete na iDNES.cz