Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brno se připravuje na revoluci v parkování, pravidla objasní kampaň

  13:26aktualizováno  13:26
S obrázky modrého, zeleného a oranžového auta se budou v příštích měsících setkávat lidé v Brně. Tyto symboly souvisejí s rezidentním parkováním, které startuje v historickém centru už od 1. září. Obyvatele by měla s novinkou během prázdnin seznámit kampaň za dva miliony korun.

V Pekárenské ulici začalo ze silnice rychle mizet vodorovné značení – modré pruhy. První nátěr totiž ještě není z dražší a odolnější barvy, na tu se dostane na jaře, až to počasí dovolí. | foto: David Peltán, MAFRA

„Kampaň spustíme od začátku července, abychom dokázali všechny lidi, kterých se změny dotknou, dostatečně informovat,“ oznámil náměstek brněnského primátora pro dopravu Richard Mrázek (ANO).

Občané se o novém systému dozvědí na webu parkovanivbrne.cz, na sociálních sítích, v letácích na přepážkách města a Brna-střed, z billboardů a cedulí na ulicích či na tramvajích. A upozorní je i cedule na plachtách už nainstalovaných, ale zatím nefunkčních dopravních značek.

V den startu spolu s nimi začnou platit i modré vodorovné čáry v oblasti ulic Husovy, Nádražní, Benešovy, Koliště, Moravského a Žerotínova náměstí a také ulic Rooseveltovy a Za Divadlem, kde bude platit návštěvnický režim.

„V příštím týdnu si pozveme na dvě schůzky ty, kteří už měli povolenky a budou žádat o nové. Náš odhad je 1 300 lidí,“ poznamenal Mrázek.

O kampani

V červenci začne v Brně trojbarevná informační kampaň za dva miliony korun. Modrá barva je určená pro rezidenty, zelená pro abonenty a oranžová pro návštěvníky. Součástí bude například rozšířený parkovanivbrne.cz, letáky u přepážek města a v MHD, reklamní kostky v ulicích, billboardy či cedule na plachtách zatím nefunkčních dopravních značek. 30. července otevírá kontaktní kancelář na Zvonařce 5 pro registraci a nové povolenky. Ty budou platit na rok ode dne, kdy si je lidé vyřídí. Pracovníci Brněnských komunikací během léta umístí v historickém jádru nové automaty i na karty, svislé dopravní značky a namalují vodorovné modré značení zón. Ty začnou platit od 1. září.

Možnost zaregistrovat se budou mít řidiči od 30. července v kontaktním centru na Zvonařce. Potřebují občanský průkaz s trvalým bydlištěm v zóně a doklad o vztahu k vozidlu. „Vzhledem k prázdninám a zvyku nechávat vše na poslední chvíli považujeme měsíc předem za dostačující dobu,“ uvedl Mrázek.

Ti, kdo se zaregistrovat nestihnou, mají smůlu. Stacionární kamery a auta strážníků kroužící kolem zón je podle registračních značek odhalí. „O výši pokuty si ale rozhodne městská policie,“ doplnil náměstek.

A smůlu mají i ti, kdo dlouhodobě žijí v Brně, ale trvale v něm nebydlí, protože „spadnou“ do návštěvnického režimu. Za parkování budou platit, nebo se musejí přesunout do parkovacích domů, případně tam, kde zóny nejsou. Naopak rezidenti budou mít 100 hodin zdarma a mohou je přenechat svým příbuzným.

Už nyní se na novinku připravují pracovníci Brněnských komunikací. Mění staré parkovací automaty za nové - stříbrné s displejem, na kterém lidé vyťukají SPZ.  

Na silnicích se také objeví modré pruhy. „Svislé dopravní značky jsou opatřeny tabulkou se dvěma či třemi barvami. Modrá je pro rezidenty, lidi s trvalým bydlištěm nebo nemovitostí v zóně, zelená pro abonenty, tedy podnikatele s provozovnou v ní, a oranžová pro návštěvníky. V den spuštění značky odpytlujeme a v té chvíli začnou platit i vodorovné pruhy,“ upřesnil technický ředitel Brněnských komunikací Aleš Keller.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: V hořícím kulturním domě se před hasiče zřítil strop, pád natočili

Pád hořícího stropu v Drnovicích

Dramatické chvíle zažili hasiči při likvidaci pátečního požáru kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Během hašení...

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

VIDEO: Opilý řidič kličkoval Brnem, lidé na zastávce před ním uskakovali

Opilý muž brázdil Brno a najel na tramvajový ostrůvek

Na riskantní jízdu po brněnských silnicích se vydal opilý řidič, který měl navíc na autě prasklou pneumatiku. Projel...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz