Coworking - podnikatelé se nemusí starat o vlastní kancelář a výrazně ušetří. Ilustrační foto

Coworking - podnikatelé se nemusí starat o vlastní kancelář a výrazně ušetří. Ilustrační foto | foto: ahr

Coworking spojí ty, kteří se u práce doma nudí

  • 2
Vlastní firmu navrhující počítačové programy, ale platit celou kancelář nechce. Práce doma ho rozptyluje. Takže Coworking je pro čtyřicetiletého Jana Hornu ideálním řešením. Třikrát týdně přichází do Kabátníkovy ulice v brněnské části Ponava, kde sdílí kancelář s dalšími čtyřmi nezávislými profesionály.

Má tam pro sebe stůl, počítač s internetem a tiskárnu. Může tu zůstat, jak dlouho chce. "Coworking řeší problémy lidí pracujících na volné noze, jako je asocializace, malá motivace a snižující se efektivnost," vysvětluje Horna.

Slovo v doslovném překladu znamená spolupráci: lidé v takovéto kanceláři však pracují nezávisle na sobě.

"Přesto coworking nabízí i možnost spolupráce na různých projektech a navazování nových vazeb," zdůrazňuje koordinátor prvního brněnského coworkingového centra v Brně-Ponavě Jan Sekerka.

To vzniklo na začátku prosince a zatím do něj pravidelně přichází pět lidí. Stejně jako Jan Horna pracují v branži informačních technologií.

Vejde se sem však až šestnáct nezávislých profesionálů. "Výhodou využívání našeho centra je také to, že podnikatelé se nemusejí starat o vlastní kancelář, a výrazně tak ušetří," tvrdí Sekerka.

Za každodenní využívání Coworking centra v Brně zaplatí nájemník 3 400 korun měsíčně. Kromě samotné kanceláře má k dispozici kuchyňku, zasedací a odpočinkovou místnost.

O něco méně, 2 500 korun, platí lidé, kteří do centra chodí jen třikrát týdně, jako Jan Horna. "Efektivita mé práce je tak mnohem vyšší. Důležitý je pro mě hlavně klid, který doma nemám," popisuje čtyřicetiletý muž.

Podle koordinátora projektu je v Česku coworking novinkou. Vznikl v roce 2007 v Americe, odkud se dostal nejprve do Polska a pak i k nám.

"Češi tenhle způsob práce moc neznají, proto o něj zatím není příliš velký zájem. Využívají ho především cizinci," doufá Sekerka.

Pracovníky v centru nikdo nekontroluje, nikdo je nenutí, aby pracovali. Prostředí a měsíční poplatek je však vede k tomu, aby nezaháleli. "S příchodem do coworkingové kanceláře přepnu mozek do režimu práce," vysvětluje Horna.

Jediné, co mu na kolektivu vadí, je fakt, že není pestřejší. "Mohly by tu pracovat i nějaké ženy. Zatím jsou tu jen samí muži," krčí rameny podnikatel.