Na sídlišti mezi paneláky už se tyčí věž kostela.

Na sídlišti mezi paneláky už se tyčí věž kostela. | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

V Brně už roste futuristický kostel, hotový by měl být za rok

  • 44
Na brněnském sídlišti Lesná postupně roste futuristická stavba kruhového půdorysu s 31 metrů vysokou věží. Netradiční kostel architekta Marka Jana Štěpána by mohl věřící uvnitř přivítat už příští rok. Zasvěcený bude Marii Restitutě, od jejíhož blahořečení ve čtvrtek uplyne přesně dvacet let.

Kostel je unikátní svým osmdesát metrů dlouhým barevným oknem, které se táhne po celém jeho obvodu. Okno obsahuje všechny barvy duhy a interiér tak dostane barevný nádech podle toho, z jakého směru zasvítí slunce. 

Architekt celý projekt pojal velice minimalisticky.

„Lidé jsou přehlceni informacemi a vjemy z okolního světa. Do kostela chodí hledat klid a bezpečí, aby měli možnost hledat svůj vztah k Bohu,“ vysvětluje Štěpán svůj přístup. Podle něj je navíc tendence minimalismu celosvětově jednotná a směřuje k ní většina sakrálních staveb. 

Kruhový tvar kostela odkazuje ke kruhu jako symbolu nebe a nebeských věcí. Také se jedná o odkaz na současnou křesťanskou liturgii, která se navrací k prvopočátkům křesťanství a vychází z Poslední večeře. „Kněz tak může stát čelem k lidem a nikoliv zády k nim,” vyzdvihuje místní farář Pavel Hověz.

Při pohledu z ptačí perspektivy pak po dokončení stavby bude vidět velký kruh. „Nad Lesnou tak poté bude takové malé nebe,” doplňuje architekt Štěpán.

Pod kostelem parkoviště

Při stavbě sídliště na Lesné vznikly až devítimetrové navážky odpadu, a tak musela být stavba upevněna na několika pilířích. Hlavním stavebním materiálem je beton kvůli jeho stabilitě a pevnosti. Ten také kontrastuje s barevnými prvky kostela. Kromě duhového okna bude barevná i hlavice věže, za kterou mají stavitelé v plánu umístit zvonkohru. 

Stavba je z velké části soběstačnou jednotkou. „Požadavek farnosti na úsporný provoz se nám zdál logický, a proto jsme se například rozhodli pro tepelná čerpadla, kterých má stavba celkem osm. Pod celým objektem se pak nachází přibližně čtyřicet parkovacích míst a fara,” představuje architekt.

V současné době je kapacita duchovního centra zhruba 200 lidí a je podle faráře nedostatečná. V neděli se tak slouží až tři mše denně. Do nového kostela by se pak celkově mohlo vejít okolo 400 lidí naráz. 

Na stavbu kostela průběžně neustále přispívají drobní dárci a není financovaná z veřejných peněz. „Zatím máme vybrané zhruba dvě třetiny z cílové částky. Do plánovaného rozpočtu sto milionů korun bychom se měli vejít,” věří farář Hověz.

23. února 2016

Světově nejznámější architektovou stavbou je kostel v Sazovicích u Zlína, který byl prestižním americkým časopisem Azure vybrán mezi deset nejlepších staveb loňského roku na světě.

Sazovický kostel je tomu brněnskému podobný zejména svým kruhovým půdorysem. „Dalo by se říci, že v mých návrzích sakrálních staveb jsou pro mě typické právě kruhy,” říká Štěpán. 

Věřící si Marii Restitutu připomenou v neděli po mši

Kostel ponese jméno Marie Restituty. Narodila se jako Helena Kafková a v dětství se společně se svojí rodinu přestěhovala z brněnských Husovic do Vídně, kde se později rozhodla vstoupit do řádu Františkánek a působila jako zdravotní sestra. Její chování se však nelíbilo nacistickému režimu a po mnoha neshodách a následném věznění, byla roku 1943 popravena. Ve svých dopisech z vězení však nabádá k odpuštění a sama všem svým trýznitelům odpouští. 

V roce 1998 byla ve Vídni blahořečena papežem Janem Pavlem II. Její svátek připadá na 29. října, což je den kdy byla Marie Restituta odsouzena k smrti. Na 21. června 2018 pak připadá dvacetileté výročí od jejího blahořečení. 

Při této příležitosti se rozhodlo Biskupství brněnské uspořádat tuto neděli po mši takzvanou „Hodinu otevřených dveří“. Od 11:30 si budou moct lidé prohlédnout už vykonanou práci na stavbě nového kostela.