Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kouč plavců dluží Znojmu za nájem, město to zamlčelo

  12:58aktualizováno  12:58
Ačkoliv trenér plavců Jiří Kyněra čelí nařčení ze zpronevěry a zneužití dotací, Znojmo ho zvýhodňuje dál. Dokonce mlčí o jeho dluhu za pronájem drah. A jeho oddíl trénuje i v zavřených lázních.

Městské lázně Znojmo. | foto: Marie Stránská, MAFRA

Nad plaveckým trenérem Jiřím Kyněrou, který v minulosti vychoval šest olympioniků, visí vážná obvinění ze zpronevěry i dotačních podvodů. Místo vysvětlování ale pochybností přibývá.

Kdo by čekal, že znojemská radnice přistoupí k razantnímu kroku, okamžitě Kyněrovi vypoví smlouvu na pronájem drah v městských lázních a bude důrazně žádat odpovědi na to, jak naložil s jejími dotacemi, je na omylu. Podle zdrojů MF DNES dokonce nyní vyšlo najevo, že vedení Znojma zamlčuje několikaletý Kyněrův dluh na nájemném.

Aktuální příspěvek 450 tisíc korun pro Kyněrův oddíl plavání město pozastavilo. Podle prvních prohlášení to ale vypadalo, že také ihned zruší nájemní smlouvu na bazén, aby tu mohli trénovat i plavci, kteří od úspěšného trenéra odešli a sdružili se v nový Plavecký klub Znojmo.

Radnice se ale nakonec raději zaštítila presumpcí neviny. „S oddílem TJ Znojmo máme historicky smluvní vztah. Že odešlo pár dětí? Měli bychom přemýšlet konstruktivně, ne unáhleně,“ řekl zastupitelům starosta Vlastimil Gabrhel (ČSSD).

A postěžoval si také na to, že nový klub trénuje v hodinách pro veřejnost. „Děti se kopou, uhýbají si a najíždějí do dráhy, kde plavou amatéři. Je to možná detail, ale já to beru jako zásadní informaci,“ dodal.

Nejspíš proto se minulý týden na městských lázních objevilo upozornění, že od 27. listopadu platí zákaz plavání pro tréninkové účely v hodinách pro veřejnost. Podle informací MF DNES plavčíci dostali příkaz od správce lázní, tedy správy nemovitostí města, že pokud dorazí trénovat členové Plaveckého klubu, mají volat strážníky, aby je vyvedli.

Kvůli havarijnímu stavu šaten zavřeno. Ale jen pro někoho

K tomu nakonec nedošlo – papír ze dveří zmizel. Plavecký klub si oddechl, ale tři dny nato rozeslala mluvčí radnice zprávu, že se lázně z důvodu havarijního stavu stropů v pánských šatnách až do odvolání uzavírají pro veřejnost a soukromé subjekty.

„Výjimkou je školní plavání a hodiny TJ, kdy je možné obstarat převlékání v omezených prostorách,“ napsala Zuzana Pastrňáková.

Jinými slovy – Plavecký klub, který přitom také objíždí závody a za poslední týdny dovezl Znojmu desítky medailí, si teď v lázních nezaplave. Na rozdíl od škol a Kyněrových svěřenců.

Nyní navíc vyšlo najevo, že město některé informace zamlčuje. Ačkoliv jen na posledním zasedání zastupitelstva se o plavcích mluvilo hodiny, ani jednou nepadlo, že Kyněra má u radnice dluh za pronájem drah.

Podle důvěryhodných zdrojů MF DNES jde o doplatek za šest let zpětně a může jít až o milion. Kouč to sám přiznal na valné hromadě TJ Znojmo, pro jejíž členy šlo o novinku. Kyněra se o tom dřív nezmínil prý proto, že s městem řešil možnost odpuštění dluhu.

Na otázku, jestli radnice eviduje nedoplatky za nájemné z jeho strany, mluvčí města odpověděla tím, že TJ „podle aktuální smlouvy“ hradí roční částku skoro 119 tisíc korun v měsíčních splátkách.

„K dnešnímu dni na tuto smlouvu nedluží, vystavené faktury byly řádně uhrazeny,“ sdělila Pastrňáková. Odkdy aktuální smlouva platí, však ani po dalším dotazu neupřesnila. A reagovat odmítá i sám Kyněra.

Kyněra se řídil zvýhodněnou, ale neplatnou smlouvou

Podle informací MF DNES je nájem za rok 2016 zaplacen a dluh spadá do let 2011 až 2015. Částečně je tak už promlčený, lze jej vymáhat jen tři roky nazpět.

Kyněrův dluh radnice přiznala opozičnímu zastupiteli Jiřímu Kacetlovi (Pro Znojmo). Když vznesl dotaz, pozvali si jej na schůzku šéf správy nemovitostí a vedoucí majetkového odboru.

„Bylo mi řečeno, že bývalý ředitel správy nemovitostí Lubomír Šeda (v roce 2011 byl odvolán kvůli auditu, jenž prokázal, že pod jeho vedením organizace přišla o miliony korun, pozn. red.) připravil smlouvu o pronájmu drah Kyněrovi za zvýhodněnou cenu. Jenže smlouva nikdy nebyla schválena ani radními, takže se ji nepodařilo prosadit a je neplatná. Kyněra se jí ale řídil,“ sdělil Kacetl, jenž je členem kontrolního výboru, k němuž se tahle informace nedostala. „Ohledně dluhu Kyněry panuje na radnici velká opatrnost, až úzkostlivost,“ podotkl.

Celá kauza vypukla před několika měsíci, když rodiče přišli na to, že část příspěvků na jejich děti neputovala na účet TJ Znojmo, ale soukromé společnosti Jiřího Kyněry. Mezi oběma subjekty navíc existovala smlouva o spolupráci.

Podobný systém fungoval několik let a TJ se tak mohlo připravit o miliony korun. Rodiče plavců, kteří od Kyněry odešli, na trenéra podali trestní oznámení, v němž jej viní ze zpronevěry i dotačních podvodů.Nejčtenější

Komáři v Česku přenášejí virus z Afriky. Horečka může být smrtící

Vědci objevili virus zika i v obyčejných komárech. Chtějí další testy

Brněnští vědci objevili na jižní Moravě druh komárů s virem západonilské horečky. Zřejmě jej do Česka zavlekli...

Muž pomohl cyklistovi, kterého napadli pejskaři. Sám skončil v nemocnici

Ilustrační snímek

Volně pobíhající pes byl v Brně příčinou konfliktu, ze kterého nakonec nejhůř vyšel náhodný svědek. Dvojice pejskařů...V Kobylí se před exekutory zabarikádoval ozbrojený muž, vyvedla jej policie

V Kobylí na Břeclavsku se ve svém domě zabarikádoval před exekutory ozbrojený...

Ve svém domě v Kobylí na Břeclavsku se ve čtvrtek dopoledne zabarikádoval před návštěvou exekutorů s policisty...

Kritizované toalety řidičů prohlédli hygienici, kromě červů problém nevidí

Mobilní záchod podmínky pro řidiče DPMB v Brně.

Dopravní podnik města Brna se kvůli stížnostem řidičů na zoufalou úroveň toalet na konečných zastávkách obrátil na...

Na největší rande přišly stovky lidí, seznamováním slaví vznik Československa

Stovky lidí různých generací, kteří chtějí zahnat samotu, zamířily v sobotu...

Stovky lidí různých generací, kteří chtějí zahnat samotu, zamířily v sobotu dopoledne do pavilonu G2 na brněnském...

Další z rubriky

V Brně už roste futuristický kostel, hotový by měl být za rok

Na sídlišti mezi paneláky už se tyčí věž kostela.

Na brněnském sídlišti Lesná postupně roste futuristická stavba kruhového půdorysu s 31 metrů vysokou věží. Netradiční...

Autobusu se školáky vzplál na dálnici D1 motor, nikdo se nezranil

Autobusu na dálnici D1 hořel motor. Na pomoc museli přijet hasiči.

Devětačtyřicet školáků vezl autobus, kterému ráno na dálnici D1 u Vyškova začal hořet motor. Šofér si včas všiml kouře...

U Bzence na Hodonínsku hořel les u trati, práci hasičů komplikoval vítr

Rozsáhlý požár mezi Bzencem, Strážnicí a Ratíškovicemi na Hodonínsku (snímek

U Bzence na Hodonínsku hořel na několika místech les u trati. Hasiči vyhlásili zvláštní, tedy nejvyšší stupeň poplachu....

Najdete na iDNES.cz