Brněnské chirurgické centrum (CKTCH) nespravuje jen poškozené aorty, pyšní se i tím, že jako jediné pracoviště na jižní Moravě transplantuje srdce, ledviny a játra. (Ilustrační snímek)

Brněnské chirurgické centrum (CKTCH) nespravuje jen poškozené aorty, pyšní se i tím, že jako jediné pracoviště na jižní Moravě transplantuje srdce, ledviny a játra. (Ilustrační snímek) | foto: Josef VostárekMF DNES

Lékaři v Brně opravují prasklé aorty síťkou, zachraňují tak mladé lidi

  • 1
Na jediném místě jižní Moravy dokáží lékaři zraněným "opravit" prasklou aortu - největší tepnu v lidském těle. Ta může být narušena třeba při nehodách. Hrozí přitom nebezpečí, že pacienti bez pomoci odborníků velmi rychle vykrvácí.

Miroslav Cigánek z Kyjovska pracoval až do loňského roku jako taxikář. "V dubnu, bylo to už večer, jsem jel domů. Z ničeho nic proti mně vyjelo auto a pak už si nic nepamatuji," popsal Cigánek.

Auta se srazila čelně a kromě rozlámaných nohou na čtyřicet částí a vnitřních zranění měl Cigánek také prasklou aortu. Záchranka ho proto rovnou převezla na specializované pracoviště Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie (CKTCH) v Brně.

Právě tam dokážou poškozenou tepnu lékaři spravit. Podobné operace se jinak dělají jen v Praze a Ostravě. "Rychlý zákrok je v těchto případech opravdu důležitý," popsal ředitel CKTCH Petr Němec. Jinak by totiž hrozilo, že se tepna roztrhne úplně celá, a pacient tak vykrvácí.

"I když nejsem stále zdravotně v pořádku, bez této operace bych tu už dávno nebyl. Bez srdíčka by to prostě nešlo," líčí s vděkem Cigánek.

Zákrok podle lékařů zabere maximálně hodinu. "Při operaci chirurg obnaží tepnu v třísle a tou zavede do oblasti prasklé aorty stentgraft, tedy tenkostěnnou umělou cévu, která je vyztužena kovovou síťkou," uvedl chirurg Němec.

V prasklině pak roztáhne kovovou síťku a tím se utěsní a vyztuží poraněné místo. "Kovová síťka se většinou roztáhne na potřebný průměr mezi 20 a 25 milimetry, poté se tepna zašije," dodal lékař.

Poranění vznikají po bouračkách či pádech z výšky

Podle Němce na poranění aorty trpí nejčastěji hlavně mladí pacienti. "Většinou se jedná o úrazy způsobené právě dopravními nehodami nebo pády z výšky, při nichž se může aorta poškodit," naznačil Němec.

"Naštěstí se nestávají tak často a jedná se průměrně o pět až osm výkonů ročně," naznačil lékař.

Poranění nejdůležitější tepny v těle však nebývá jediným zraněním, které pacienti při nehodě utrpí. "Poraněné ihned převážíme většinou na chirurgické pracoviště, kde je čeká další léčba. Většinou totiž mají zlomeniny kostí či poranění břišních orgánů," vysvětlil Němec.

Brněnské centrum se však může pyšnit i tím, že jako jediné pracoviště na jižní Moravě transplantuje srdce, ledviny a játra. "Máme pacienty z celé Moravy. Děláme totiž srovnatelné zákroky jako v pražském Ikemu," dodává Němec.