Papež Benedikt XVI

Papež Benedikt XVI | foto: Profimedia.cz

Papež při brněnské mši promluví hned několika jazyky

  • 1
Při velké nedělní mši, kterou začne papež Benedikt XVI. sloužit na tuřanském letišti dvě hodiny před polednem, zazní z jeho úst mnoho jazyků. Převládat ovšem bude latina a italština.

"Liturgickou řečí bude s ohledem na mezinárodní složení účastníků bohoslužby latina," uvedla mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová. Po příchodu speciálního procesí kněží a biskupů ke slavnostnímu oltáři se však na prvním místě přece jen ozve český jazyk. Sbor a přítomní lidé totiž za zvuků orchestru na úvod zazpívají píseň Bože, před tvou velebností. Úvodní žehnání papežovo Ve jménu Otce ale už bude mít podobu In nomine Patris.

Cizinci na mši

Slovensko: 8 576 poutníků, 186 kněží, 131 asistencí, 27 vozíčkářů
Polsko: 1021 poutníků, 22 kněží, 5 vozíčkářů Německo: 240 poutníků, 2 kněží, 5 vozíčkářů
Rakousko: 351 poutníků
Další země: 184 poutníků, 6 kněží (Chorvatsko, Slovinsko, Ukrajina, Poláci žijící v Irsku, francouzská farnost z Prahy, Korejci žijící v Brně a Chille)
Celkem: 10 581 cizinců
Zdroj: Brněnské biskupství

Kázání podle Jandlové pronáší Svatý otec běžně italsky. Tato homilie ale bude tlumočena do češtiny. Při mši papež několikrát krátce použije češtinu, v tuzemském jazyce budou pronášená také čtení z Bible.

Jisté zatím kupříkladu je, že jako přímluvu pronese papež větu: "Bratři a sestry, s radostnou důvěrou prosme našeho Pána a volejme: Pane, smiluj se!"

"České poutníky ve Vatikánu zdraví papež česky, ale jde o jednu dvě věty. Na rozdíl od předchozího slovansky spřízněného Jana Pavla II. přece jen pochází z jiného jazykové prostředí," vysvětluje generální vikář Jiří Mikulášek, proč lidé neuslyší větší část více než dvouhodinového obřadu ve své rodné řeči.

Organizátoři ovšem věří, že jazykový mix bude mnohem pestřejší než trio jmenovaných řečí: latiny, italštiny a češtiny. Důvod je jednoduchý. Do Brna se totiž chystají poutníci z mnoha jiných zemí. A ve Vatikánu bývá zvykem, že k davu shromážděném na Svatopetrském náměstí se snáší příval pozdravů pronášených v jazycích přítomných poutníků.

"Máme dohromady ohlášeno přesně 10 581 zahraničních návštěvníků, kteří se chystají do na nedělní mši," uvedla Jandlová. Na brněnské biskupství dorazily objednávky nejen z okolních zemí. Mše se zúčastní třeba také francouzská farnost z Prahy, Korejci žijící v Brně a kupříkladu dva lidé z Chille.

Největší přiliv zájemců zpoza hranic se čeká ze Slovenska. Jandlová vypočítává, že se jedná o 8 576 poutníků, 186 kněží, 131 asistencí a 27 vozíčkářů včetně doprovodu.

V Brně samozřejmě nebude chybět ani velká skupina zájemců ze silně katolického Polska. Od severních sousedů dorazí přesně 1 021 poutník, 22 kněží a pět vozíčkářů. Na Německo potom připadne 240 poutníků, z Rakouska se do Brna vydá 351 věřících lidí. "Z jiných zemí zemí čekáme 184 poutníků a šest kněží. Mám na mysli Chorvatsko, Slovinsko, Ukrajinu či Poláky žijící v Irsku," doplnila Jandlová.

Na konci bohoslužby a před požehnáním se papež s lidmi pomodlí ještě motlitbu Anděl páně opět v latině. Snad aby se jazyky srovnaly, zazpívají si jako úplnou tečku přítomní hymnu Vatikánu. Tentokrát česky.