Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sociální pracovníci budou zjišťovat, kolik rodin je v Brně bez domova

  16:48aktualizováno  16:48
V Brně odstartoval takzvaný Registrační týden, během něhož budou sociální pracovníci a dobrovolníci sčítat rodiny s dětmi v bytové nouzi. Cílem je vybrat skupinu pro projekt Rychlého zabydlení, kdy padesát rodin dostane městské byty. Sčítání skončí 24. dubna.
Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Podle Jana Miloty z IQ Roma servis by mělo být rodin v bytové nouzi 300 až 500. Jde o ty, které bydlí buď v azylových domech nebo na ubytovnách, případně v přelidněných bytech. Za takové se považují ty, v nichž má jedna osoba k dispozici méně než pět metrů čtverečních. „Z nich pak vylosujeme 50 rodin, kterým nabídneme bydlení a nájemní smlouvu a dalších 100 rodin, které budou v kontrolní skupině. Tu poté budeme srovnávat s těmi, kdo byty dostali,“ vysvětlil Milota.

Rodiny dostanou dotazník a kromě základních informací budou tazatelé také zjišťovat, jakým rizikům a ohrožením rodiny v bytové nouzi čelí. Z toho vyplyne i jaký typ podpory budou potřebovat pro to, aby mohly být úspěšnými nájemníky, a o byt tak znova nepřišly. V dotazníku také vyplní, zda se budou chtít projektu vůbec zúčastnit.

Vylosované rodiny dostanou k dispozici byty, které poskytnou městské části. „Naši snahou je, aby si tento projekt alespoň v malé míře osahaly a aby byty byly rozprostřené po celém městě. Některé městské části se však k projektu staví zamítavě. Spolupráci na projektu odmítla třeba Bystrc nebo Černovice,“uvedl zastupitel pro sociální začleňování Martin Freund (Žít Brno).

Za bydlení standardní nájem

Starosta městské části Černovice Pavel Blažík (ČSSD) MF DNES řekl, že se nechtějí zapojit, protože je to nespravedlivé vůči rodinám, které čekají na byt i několik let. „U nás je teď kolem 150 žadatelů a nechceme, aby se některé rodiny více zvýhodňovaly. Navíc máme obavy, co by to bylo za lidi,“ osvětlil Blažík (o postojích městských částí k tomuto projektu jsme psali zde).

Rodiny budou platit standardní nájem. Při vstupu do projektu musí také souhlasit, že dávka na bydlení nepůjde jim na účet, ale přímo městu či městské části. „Sami si budou platit energie,“ doplnil Milota. Myšlenka projektu vychází z teorie, že lidé potřebují jistotu bydlení, která je klíčová pro to, aby si mohli najít práci a mohli žít běžný život.

Výzkum vznikl ve Spojených státech amerických

Pilotní projekt bude podle Freunda stát 10 milionů korun, které město získá z evropských fondů. Projekt bude trvat dva roky, po půl roce se bude vyhodnocovat, jak se rodiny zabydleli.„Bydlení je v první řadě, co následuje potom je na samotných rodinách a jejich motivaci. Aby se předešlo kritické situaci, která by opět hrozila ztrátou bydlení, budou za nimi sociální pracovníci docházet i po skončení projektu,“ dodal Milota.

Registrační týden je výzkumná metoda, při níž se zjišťuje co nejvíce informací o problému bezdomovectví ve městě. Vznikla ve Spojených státech jako součást kampaně 100 000 Domovů. „Brno je první město v České republice, které se rozhodlo systematicky ukončovat bezdomovectví. Registrační týden tak není nějakým cvičením, ale dalším krokem. Po něm můžeme udělat plán, který efektivně ukončí bezdomovectví všech rodin v Brně,“ řekl Štěpán Ripka, předseda Platformy pro sociální bydlení.

Autor:Nejčtenější

Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...

Kontroverzní obor genderová studia v Brně skončí, je o něj malý zájem

Univerzitní kampus za pět miliard korun, který stojí na ploše třiceti hektarů v...

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že zruší bakalářský obor gender vyučovaný na fakultě sociálních studií....

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Další z rubriky

Výpovědi svědků se liší, upozornil soudce u Plachetkovy žádosti o proces

Boxer Ľudovít Plachetka se snaží dokázat svou nevinu.

Bývalý brněnský boxer a olympionik z Atlanty Ľudovít Plachetka stále netuší, zda soud povolí obnovu jeho procesu....

Opilec bloudil lesem. Zachránil ho hovor s otcem, který navedl policisty

Ilustrační snímek

Telefonát otci zachránil opilého mladíka, který zmateně bloudil lesem na okraji Brna a obával se umrznutí. Nakonec...

Opilý šéf dopravní komise způsobil nehodu. Byl to ojedinělý exces, řekl

Šéf dopravní komise znojemské radnice Jan Blažíček.

Bývalý znojemský místostarosta a ještě donedávna šéf dopravní komise radnice Jan Blažíček stanul před Okresním soudem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz