Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Stadion za Lužánkami chtějí postavit tři firmy. Primátor dostal vizualizaci

  9:14aktualizováno  9:14
Aby mohl za Lužánkami v Brně stát nový fotbalový stadion, potřebuje město sehnat dvě miliardy korun. Nakonec to ale možná nebude potřeba. O stavbu areálu mají zájem tři soukromé firmy. Nejenže chtějí uhradit všechny náklady, ale také samy stadion provozovat.

Stadion za Lužánkami v Brně chátrá. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Jedna z nich dokonce odevzdala brněnskému primátorovi Petru Vokřálovi (ANO) hotovou vizualizaci. „Kdyby se jednalo o jeden subjekt, jsem poměrně skeptický. Vzhledem k tomu, že jsou to tři firmy, které přišly se stejnou myšlenkou, je to zajímavé,“ uvedl Vokřál.

Jména společností zatím magistrát prozrazovat nechce, aby nenarušil případná vyjednávání. Podle vedení města ale nejde o neprověřené společnosti. „Jedna z nich postavila kolem pětadvaceti fotbalových stadionů po celém světě. V Emirátech, v Německu či Itálii,“ upřesnil Vokřál.

Svěřit provozování stadionu soukromníkovi by pro Brno mělo jednu výhodu. „I když sami najdeme dvě miliardy korun, za které stadion postavíme, další peníze bude stát jeho provoz. A pak musíme hledat způsob, jak příjmovou stránku vylepšit. Těžko sem dovedeme nalákat každý týden rockovou hvězdu, jejíž koncert by nám pomohl. Firmy, které se tím živí, umí tyto záležitosti řešit efektivněji,“ řekl Vokřál (o záměru města více zde).

Zároveň ale není přehnaně optimistický. „Nic není zadarmo. Nejsem takový optimista, abych si myslel, že bohatý bratr ze Západu nám jen tak přináší velké balíky peněz,“ konstatoval. Podle něj je nyní nutné stanovit, jak má stadion být velký, a pak se rozhodnout mezi všemi modely. Navíc Brno chce i nadále samo hledat dvě miliardy na stavbu.

Petici podepsalo téměř pět tisíc lidí

Redakce MF DNES oslovila lidi, kteří mají s pořádáním sportovních zápasů i provozem stadionů zkušenosti. Názory na to, zda může být takový soukromý projekt výdělečný, jsou různé.

„Na provozu nejde vydělat. Ani kdybyste z něho udělali multifunkční areál s atletickým oválem a pořádali tam koncerty. Zvýšily by se náklady na stavbu. Navíc by se kvůli koncertu poničil trávník. To by znamenalo další náklady na údržbu,“ domnívá se Milan Ptáček, správce fotbalového stadionu v Hradci Králové.

Právě tam se potýkají s podobnými problémy jako v Brně. Areál s pětadvacetitisícovou kapacitou pomalu chátrá a usiluje se o stavbu nového.

Fotogalerie

Naopak správce stadionu na pražské Letné, na kterém hraje prvoligové zápasy Sparta, vnímá myšlenku soukromých investorů v Brně pozitivně.

„Pokud stadion splní potřebné parametry, může tam hrát klidně reprezentace,“ poznamenal Antonín Kříž. Podobný názor má i Michal Slabej z firmy Sportis, která pořádá sportovní akce. „Pro Brno bude jedině dobře, že tam někdo postaví takový stadion. Chce to ale dobrého manažera,“ míní.

Vedení magistrátu začalo o stavbě nového stadionu intenzivně jednat poté, co krajský soud rozhodl, že pozemky u areálu za Lužánkami patří městu. To byla jedna z překážek. Na podporu projektu také Brňané podepisují petici. Už má téměř pět tisíc podporovatelů (o petici více zde).

Zájem u fanoušků vzbudila především rozlučka s kariérou Petra Švancary, která se uskuteční zítra na stadionu za Lužánkami. Ve čtvrtek se poprvé sešla pracovní skupina, která řeší budoucnost Lužánek. Zaznělo, že nový areál má mít kapacitu 25 tisíc míst.

Zaplněné Lužánky i ruina. Tak šel čas se stadionem:
Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Myšlenky na smrt měl už v říjnu, říká Dahlgrenův český obhájce

Městský soud v Brně rozhodoval o prodloužení vazby Kevina Dahlgrena. Na snímku...

Už v říjnu advokát Richard Špíšek upozornil valdickou věznici, že má jeho klient Kevin Dahlgren sklony k sebevraždě....

Další z rubriky

Kněz pomáhá v Africe: Přivádím lidi do příbytků, které připravil Bůh

Brněnský kněz Jan Kotík jezdí do tanzanské vesnice Mpanga pomáhat už šest let....

Vystudoval stavařinu na Vysokém učení technickém v Brně. A právě tento obor nakonec přivedl Jana Kotíka ke kněžské...

Opilec bloudil lesem. Zachránil ho hovor s otcem, který navedl policisty

Ilustrační snímek

Telefonát otci zachránil opilého mladíka, který zmateně bloudil lesem na okraji Brna a obával se umrznutí. Nakonec...

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

Najdete na iDNES.cz