Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


První výměna radních v Jihomoravském kraji. Zdravotnictví převezme ANO

  12:41aktualizováno  12:41
Poprvé od voleb Jihomoravský kraj zažívá personální změny. Pomalá příprava koncepce zdravotnictví stála místo radního Igora Chlupa. Resort od ČSSD získalo hnutí ANO, povede jej „akčnější“ Milan Vojta.

Novým radním pro zdravotnictví se stal Milan Vojta (ANO). | foto: archiv Milana Vojty

Před rokem Igor Chlup (ČSSD) jako krajský radní sliboval, že do dvanácti měsíců předloží koncepci jihomoravského zdravotnictví. Měla jasně určit, jakou péči budou jednotlivá zdravotnická zařízení v kraji poskytovat. V plánu je také vznik stovek lůžek pro dlouhodobě nemocné i spojení krajských nemocnic v jeden holding.

Přes nespočet jednání ale klíčový strategický dokument dosud neexistuje a pomyslná židle, která se už delší dobu pod Chlupem viklala, se definitivně převrhla ve čtvrtek. Po dohodě v koalici rezignoval na místo radního pro zdravotnictví. Výměnou za resort životního prostředí získalo post hnutí ANO. Krajští zastupitelé včera jako Chlupova nástupce potvrdili Milana Vojtu (ANO).

Koalice doufá, že dokáže zrychlit vznik koncepce a předložit ji do konce volebního období, tedy do podzimu 2020. Vojta na hejtmanství dosud působil jako uvolněný předseda sociálně-zdravotního výboru, kde ho vystřídá právě Chlup. Jedná se o první personální změny v krajském vedení od voleb.

„Už jako šéf výboru byl Vojta docela akční, takže věříme, že se díky němu pohneme dopředu,“ poznamenal náměstek hejtmana Jan Vitula (TOP 09).

Podle hejtmana Bohumila Šimka (ANO) bylo třeba zmíněné resorty oživit. „To neznamená, že tito radní pracovali špatně, ale chyběl ten správný tah na branku. Neslevujeme ze svých standardů, neměníme cíle,“ prohlásil Šimek, který inicioval vznik poradního sboru expertů.

Jeho členy jsou zástupci kraje, VZP i ředitelé nemocnic. „Pan Chlup vždy komunikoval otevřeně, ale reálně se vlastně nic nedělo,“ shrnul ostřeji ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus, který je také členem poradního sboru.

Chlup tvrdí, že osobně nespokojenost ze strany vedení nebo výtky týkající se práce v oblasti zdravotnictví nezaznamenal. „Přesto akceptuji dohodu koaličních stran,“ řekl.

Aféra s výletem na Ligu mistrů

Nový radní Vojta byl v minulosti místostarostou Břeclavi. Před dvěma lety však rezignoval poté, co ve sparťanském leteckém speciálu vyrazil do Moskvy na fotbalový zápas Ligy mistrů, který tam hrála pražská Sparta.

Milan Vojta (35)

  • Vystudoval pražskou soukromou LIGS University.
  • Je předsedou břeclavské organizace hnutí ANO.
  • Je zastupitel kraje i Břeclavi, kde působil jako místostarosta. Rezignoval po aféře s cestou na fotbalovou Ligu mistrů a zakázkou na svoz odpadu.
  • Následně pracoval jako specialista strategického nákupu ve firmě OTIS, která je největším výrobcem výtahů. Dříve byl také jednatelem městské společnosti Teplo Břeclav.
  • Než se stal krajským radním, zastával funkci předsedy krajského sociálně-zdravotního výboru.

Klub patří miliardáři Danielu Křetínskému, stejně jako společnost AVE. A právě ta tehdy přebrala v Břeclavi svoz a likvidaci odpadu, tedy zakázku za 17 milionů ročně. Ačkoli to Vojta odmítl, opozice v případu viděla střet zájmů i možné korupční jednání.

Pro kraj aféra nehraje roli. „Vedení hejtmanství o tom ví a v souvislosti s jmenováním Vojty do funkce radního to považuje za nepodstatné. Svoji práci pro kraj dosud vykonává odpovědně a k úkolům přistupuje velmi aktivně,“ uvedla mluvčí kraje Monika Brindzáková.

Sám Vojta po odchodu z břeclavské radnice i poté, co získal mandát krajského zastupitele, prohlásil, že po žádné funkci neprahne. „Už při povolebních vyjednávání se nicméně došlo k závěru, že povedu sociálně-zdravotní výbor. Teď jsem jen změnil pozici. Co se týče důvodů, proč jsem rezignoval na pozici místostarosty, diskutovali jsme o tom hned na začátku volebního období a vedení kraje v tom nevidělo problém,“ řekl MF DNES Vojta.

Tvrdí, že jeho hlavním cílem je šlápnout do pedálů a skutečně pohnout s tvorbou koncepce zdravotnictví.

„Návrhů, jak řešit zdravotní péči v kraji, je spousta. Nyní si popisujeme reálný stav, který tu máme. Potřebujeme získat především tvrdá data, která nám ukážou rizika i benefity jiného uspořádání nemocnic, třeba právě spojením v jeden holding. Musíme definovat cílový stav, k němuž chceme dojít,“ nastínil své plány nový radní.

Životní prostředí pro Rajtšlégra

Poté, co rezignoval Chlup, přišla sociální demokracie o oblast zdravotnictví. Výměnou ale obratem získala životní prostředí. Miroslava Kubáska (ANO) ve čtvrtek nahradil na pozici radního Vít Rajtšlégr (ČSSD), starosta obce Ráječko na Blanensku.

„Věřím, že kolegové Rajtšlégr a Vojta přinesou do krajské rady nový pohled na spravované oblasti,“ prohlásila krajská předsedkyně ČSSD Naďa Křemečková.

Rajtšlégr chce kromě problematiky sucha řešit rovněž pomoc menším obcím, zejména v oblasti přípravy a budování vodárenské infrastruktury.

„Zaměřím se také na nakládání s odpady nebo hospodaření v lesích,“ přiblížil své hlavní plány nový radní.Nejčtenější

Děti zaútočily tyčemi na muže, který spal v autě. Rozbily mu hlavu

Opilec při nehodě hlavou rozbil čelní sklo vozu, nic vážnějšího se mu však

Jeden patnáctiletý a dva třináctiletí násilníci napadli v blízkosti centra Brna staršího muže, který spal v autě....

První mešita v Česku slouží 20 let, lidé v okolí už si na ni zvykli

Brněnská mešita na Vídeňské ulici

První mešita postavená v České republice si minulý týden připomněla dvacet let od svého otevření. Nenápadnou budovu,...Duka žaluje divadelníky, Ježíš znásilňující muslimku zasáhl jeho vyznání

Kardinál Dominik Duka zůstane ve funkci arcibiskupa pražského. V reakci na jeho...

Kardinál Dominik Duka podal žalobu kvůli kontroverzním divadelním inscenacím Naše násilí a vaše násilí a Prokletí...

Bulharský řidič vezl do Česka Iráčany, v Lanžhotě je zadrželi policisté

Policie na jihu Moravy zadržela čtyři Iráčany

Mercedes s bulharskou registrační značkou zastavili policisté během uplynulého prodlouženého víkendu na bývalém...

Sládek, který vyzradil tajemství piva. Poupěte za to uznávali i nenáviděli

Nejslavnější český sládek František Ondřej Poupě.

V areálu bývalého brněnského městského pivovaru v Dominikánské ulici vzniká Pivovarský dům. Ponese jméno nejslavnějšího...

Další z rubriky

Děti zaútočily tyčemi na muže, který spal v autě. Rozbily mu hlavu

Opilec při nehodě hlavou rozbil čelní sklo vozu, nic vážnějšího se mu však

Jeden patnáctiletý a dva třináctiletí násilníci napadli v blízkosti centra Brna staršího muže, který spal v autě....

Češi mají čím dál radši růžové víno, vyrobilo se jej nejvíc v historii

Do sklenek se nalévalo nejstarší moravské růžové víno Gracie Rose.

Češi přišli na chuť růžovému vínu a jeho tuzemská produkce díky tomu výrazně roste. Loni vinaři vyrobili vůbec nejvíce...

Dívky slavily patnácté narozeniny. Těžce opilé skončily v nemocnici

Alkohol (ilustrační foto)

Třináctiletá a patnáctiletá dívka zkolabovaly v centru Brna poté, co společně slavily narozeniny jedné z nich. Kvůli...

Najdete na iDNES.cz