Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


První výměna radních v Jihomoravském kraji. Zdravotnictví převezme ANO

  12:41aktualizováno  12:41
Poprvé od voleb Jihomoravský kraj zažívá personální změny. Pomalá příprava koncepce zdravotnictví stála místo radního Igora Chlupa. Resort od ČSSD získalo hnutí ANO, povede jej „akčnější“ Milan Vojta.

Novým radním pro zdravotnictví se stal Milan Vojta (ANO). | foto: archiv Milana Vojty

Před rokem Igor Chlup (ČSSD) jako krajský radní sliboval, že do dvanácti měsíců předloží koncepci jihomoravského zdravotnictví. Měla jasně určit, jakou péči budou jednotlivá zdravotnická zařízení v kraji poskytovat. V plánu je také vznik stovek lůžek pro dlouhodobě nemocné i spojení krajských nemocnic v jeden holding.

Přes nespočet jednání ale klíčový strategický dokument dosud neexistuje a pomyslná židle, která se už delší dobu pod Chlupem viklala, se definitivně převrhla ve čtvrtek. Po dohodě v koalici rezignoval na místo radního pro zdravotnictví. Výměnou za resort životního prostředí získalo post hnutí ANO. Krajští zastupitelé včera jako Chlupova nástupce potvrdili Milana Vojtu (ANO).

Koalice doufá, že dokáže zrychlit vznik koncepce a předložit ji do konce volebního období, tedy do podzimu 2020. Vojta na hejtmanství dosud působil jako uvolněný předseda sociálně-zdravotního výboru, kde ho vystřídá právě Chlup. Jedná se o první personální změny v krajském vedení od voleb.

„Už jako šéf výboru byl Vojta docela akční, takže věříme, že se díky němu pohneme dopředu,“ poznamenal náměstek hejtmana Jan Vitula (TOP 09).

Podle hejtmana Bohumila Šimka (ANO) bylo třeba zmíněné resorty oživit. „To neznamená, že tito radní pracovali špatně, ale chyběl ten správný tah na branku. Neslevujeme ze svých standardů, neměníme cíle,“ prohlásil Šimek, který inicioval vznik poradního sboru expertů.

Jeho členy jsou zástupci kraje, VZP i ředitelé nemocnic. „Pan Chlup vždy komunikoval otevřeně, ale reálně se vlastně nic nedělo,“ shrnul ostřeji ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus, který je také členem poradního sboru.

Chlup tvrdí, že osobně nespokojenost ze strany vedení nebo výtky týkající se práce v oblasti zdravotnictví nezaznamenal. „Přesto akceptuji dohodu koaličních stran,“ řekl.

Aféra s výletem na Ligu mistrů

Nový radní Vojta byl v minulosti místostarostou Břeclavi. Před dvěma lety však rezignoval poté, co ve sparťanském leteckém speciálu vyrazil do Moskvy na fotbalový zápas Ligy mistrů, který tam hrála pražská Sparta.

Milan Vojta (35)

  • Vystudoval pražskou soukromou LIGS University.
  • Je předsedou břeclavské organizace hnutí ANO.
  • Je zastupitel kraje i Břeclavi, kde působil jako místostarosta. Rezignoval po aféře s cestou na fotbalovou Ligu mistrů a zakázkou na svoz odpadu.
  • Následně pracoval jako specialista strategického nákupu ve firmě OTIS, která je největším výrobcem výtahů. Dříve byl také jednatelem městské společnosti Teplo Břeclav.
  • Než se stal krajským radním, zastával funkci předsedy krajského sociálně-zdravotního výboru.

Klub patří miliardáři Danielu Křetínskému, stejně jako společnost AVE. A právě ta tehdy přebrala v Břeclavi svoz a likvidaci odpadu, tedy zakázku za 17 milionů ročně. Ačkoli to Vojta odmítl, opozice v případu viděla střet zájmů i možné korupční jednání.

Pro kraj aféra nehraje roli. „Vedení hejtmanství o tom ví a v souvislosti s jmenováním Vojty do funkce radního to považuje za nepodstatné. Svoji práci pro kraj dosud vykonává odpovědně a k úkolům přistupuje velmi aktivně,“ uvedla mluvčí kraje Monika Brindzáková.

Sám Vojta po odchodu z břeclavské radnice i poté, co získal mandát krajského zastupitele, prohlásil, že po žádné funkci neprahne. „Už při povolebních vyjednávání se nicméně došlo k závěru, že povedu sociálně-zdravotní výbor. Teď jsem jen změnil pozici. Co se týče důvodů, proč jsem rezignoval na pozici místostarosty, diskutovali jsme o tom hned na začátku volebního období a vedení kraje v tom nevidělo problém,“ řekl MF DNES Vojta.

Tvrdí, že jeho hlavním cílem je šlápnout do pedálů a skutečně pohnout s tvorbou koncepce zdravotnictví.

„Návrhů, jak řešit zdravotní péči v kraji, je spousta. Nyní si popisujeme reálný stav, který tu máme. Potřebujeme získat především tvrdá data, která nám ukážou rizika i benefity jiného uspořádání nemocnic, třeba právě spojením v jeden holding. Musíme definovat cílový stav, k němuž chceme dojít,“ nastínil své plány nový radní.

Životní prostředí pro Rajtšlégra

Poté, co rezignoval Chlup, přišla sociální demokracie o oblast zdravotnictví. Výměnou ale obratem získala životní prostředí. Miroslava Kubáska (ANO) ve čtvrtek nahradil na pozici radního Vít Rajtšlégr (ČSSD), starosta obce Ráječko na Blanensku.

„Věřím, že kolegové Rajtšlégr a Vojta přinesou do krajské rady nový pohled na spravované oblasti,“ prohlásila krajská předsedkyně ČSSD Naďa Křemečková.

Rajtšlégr chce kromě problematiky sucha řešit rovněž pomoc menším obcím, zejména v oblasti přípravy a budování vodárenské infrastruktury.

„Zaměřím se také na nakládání s odpady nebo hospodaření v lesích,“ přiblížil své hlavní plány nový radní.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Chceme dostat Brno do první ligy, tvrdí brněnský lídr SPD Ivan Fencl

Hnutí SPD vede v Brně v komunálních volbách Ivan Fencl.

Hnutí SPD si v Brně od zimy prošlo bouřlivým obdobím, kdy se rozhádali členové místní buňky. Nakonec ale přece jen...

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz