Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


První výměna radních v Jihomoravském kraji. Zdravotnictví převezme ANO

  12:41aktualizováno  12:41
Poprvé od voleb Jihomoravský kraj zažívá personální změny. Pomalá příprava koncepce zdravotnictví stála místo radního Igora Chlupa. Resort od ČSSD získalo hnutí ANO, povede jej „akčnější“ Milan Vojta.

Novým radním pro zdravotnictví se stal Milan Vojta (ANO). | foto: archiv Milana Vojty

Před rokem Igor Chlup (ČSSD) jako krajský radní sliboval, že do dvanácti měsíců předloží koncepci jihomoravského zdravotnictví. Měla jasně určit, jakou péči budou jednotlivá zdravotnická zařízení v kraji poskytovat. V plánu je také vznik stovek lůžek pro dlouhodobě nemocné i spojení krajských nemocnic v jeden holding.

Přes nespočet jednání ale klíčový strategický dokument dosud neexistuje a pomyslná židle, která se už delší dobu pod Chlupem viklala, se definitivně převrhla ve čtvrtek. Po dohodě v koalici rezignoval na místo radního pro zdravotnictví. Výměnou za resort životního prostředí získalo post hnutí ANO. Krajští zastupitelé včera jako Chlupova nástupce potvrdili Milana Vojtu (ANO).

Koalice doufá, že dokáže zrychlit vznik koncepce a předložit ji do konce volebního období, tedy do podzimu 2020. Vojta na hejtmanství dosud působil jako uvolněný předseda sociálně-zdravotního výboru, kde ho vystřídá právě Chlup. Jedná se o první personální změny v krajském vedení od voleb.

„Už jako šéf výboru byl Vojta docela akční, takže věříme, že se díky němu pohneme dopředu,“ poznamenal náměstek hejtmana Jan Vitula (TOP 09).

Podle hejtmana Bohumila Šimka (ANO) bylo třeba zmíněné resorty oživit. „To neznamená, že tito radní pracovali špatně, ale chyběl ten správný tah na branku. Neslevujeme ze svých standardů, neměníme cíle,“ prohlásil Šimek, který inicioval vznik poradního sboru expertů.

Jeho členy jsou zástupci kraje, VZP i ředitelé nemocnic. „Pan Chlup vždy komunikoval otevřeně, ale reálně se vlastně nic nedělo,“ shrnul ostřeji ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus, který je také členem poradního sboru.

Chlup tvrdí, že osobně nespokojenost ze strany vedení nebo výtky týkající se práce v oblasti zdravotnictví nezaznamenal. „Přesto akceptuji dohodu koaličních stran,“ řekl.

Aféra s výletem na Ligu mistrů

Nový radní Vojta byl v minulosti místostarostou Břeclavi. Před dvěma lety však rezignoval poté, co ve sparťanském leteckém speciálu vyrazil do Moskvy na fotbalový zápas Ligy mistrů, který tam hrála pražská Sparta.

Milan Vojta (35)

  • Vystudoval pražskou soukromou LIGS University.
  • Je předsedou břeclavské organizace hnutí ANO.
  • Je zastupitel kraje i Břeclavi, kde působil jako místostarosta. Rezignoval po aféře s cestou na fotbalovou Ligu mistrů a zakázkou na svoz odpadu.
  • Následně pracoval jako specialista strategického nákupu ve firmě OTIS, která je největším výrobcem výtahů. Dříve byl také jednatelem městské společnosti Teplo Břeclav.
  • Než se stal krajským radním, zastával funkci předsedy krajského sociálně-zdravotního výboru.

Klub patří miliardáři Danielu Křetínskému, stejně jako společnost AVE. A právě ta tehdy přebrala v Břeclavi svoz a likvidaci odpadu, tedy zakázku za 17 milionů ročně. Ačkoli to Vojta odmítl, opozice v případu viděla střet zájmů i možné korupční jednání.

Pro kraj aféra nehraje roli. „Vedení hejtmanství o tom ví a v souvislosti s jmenováním Vojty do funkce radního to považuje za nepodstatné. Svoji práci pro kraj dosud vykonává odpovědně a k úkolům přistupuje velmi aktivně,“ uvedla mluvčí kraje Monika Brindzáková.

Sám Vojta po odchodu z břeclavské radnice i poté, co získal mandát krajského zastupitele, prohlásil, že po žádné funkci neprahne. „Už při povolebních vyjednávání se nicméně došlo k závěru, že povedu sociálně-zdravotní výbor. Teď jsem jen změnil pozici. Co se týče důvodů, proč jsem rezignoval na pozici místostarosty, diskutovali jsme o tom hned na začátku volebního období a vedení kraje v tom nevidělo problém,“ řekl MF DNES Vojta.

Tvrdí, že jeho hlavním cílem je šlápnout do pedálů a skutečně pohnout s tvorbou koncepce zdravotnictví.

„Návrhů, jak řešit zdravotní péči v kraji, je spousta. Nyní si popisujeme reálný stav, který tu máme. Potřebujeme získat především tvrdá data, která nám ukážou rizika i benefity jiného uspořádání nemocnic, třeba právě spojením v jeden holding. Musíme definovat cílový stav, k němuž chceme dojít,“ nastínil své plány nový radní.

Životní prostředí pro Rajtšlégra

Poté, co rezignoval Chlup, přišla sociální demokracie o oblast zdravotnictví. Výměnou ale obratem získala životní prostředí. Miroslava Kubáska (ANO) ve čtvrtek nahradil na pozici radního Vít Rajtšlégr (ČSSD), starosta obce Ráječko na Blanensku.

„Věřím, že kolegové Rajtšlégr a Vojta přinesou do krajské rady nový pohled na spravované oblasti,“ prohlásila krajská předsedkyně ČSSD Naďa Křemečková.

Rajtšlégr chce kromě problematiky sucha řešit rovněž pomoc menším obcím, zejména v oblasti přípravy a budování vodárenské infrastruktury.

„Zaměřím se také na nakládání s odpady nebo hospodaření v lesích,“ přiblížil své hlavní plány nový radní.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Další z rubriky

České orly hubí jedovaté návnady, s jejich hledáním pomáhá psí komando

Orel královský (Aquila heliaca) obývá otevřené krajiny s osamocenými stromy od...

V Česku žije jen několik párů mimořádně vzácných orlů královských, a to jen na jižní Moravě. Přesto na ně lidé líčí...

VIDEO: Brno žije Kometou. Zelný trh se zbarvil do modrobíla

Brněnský hokejový tým Kometa po roce obhájil mistrovský titul. Zvítězil nad...

Brněnský hokejový tým Kometa po roce obhájil mistrovský titul. Zvítězil nad Třincem 4:1. Fanoušci, kteří se nedostali...

VIDEO: Brněnský závodník v Maroku vletěl do díry, devětkrát otočil vůz

Hrozivá nehoda závodníka Ouředníčka v Maroku

Jako zázrakem vyvázla nezraněná z děsivé nehody na rallye Morocco Desert Challenge posádka brněnského pilota Tomáše...

Jobs Contact
Mistr výrobního střediska (20.000 - 27.000 Kč)

Jobs Contact
Jihomoravský kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 20 000 - 27 000 Kč

Najdete na iDNES.cz