Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vysoké domy v budoucnu nesmí stínit výhledu na Petrov nebo Špilberk

  19:14aktualizováno  19:14
Před třemi lety vznikla studie, která má chránit siluetu města Brna. V centru tak už neporostou domy stínící výhledu na Petrov nebo na Špilberk. V jiných lokalitách se ale do výšky stavět pořád může.

Kontroverzní Anenské terasy v Brně stavebníci dokončili | foto: Otto Ballon Mierny, Otto Ballon Mierny,  MAFRA

V uplynulých letech vzniklo v Brně několik budov, u nichž se architekti přou, zda nejsou příliš vysoké. Podle některých zastínily Anenské terasy výhled na Petrov. A také dvorní část domu na České ulici, v němž sídlí butik Zara výrazně převyšuje budovy v okolí. (více o Anenských terasách čtěte zde)

Podobné stavby by už v Brně neměly vznikat. Pracovníci odboru územního plánování magistrátu města Brna se totiž při posuzování nových staveb řídí studií výškového zónování, která reguluje výšku nových staveb v různých lokalitách.

Kontroverzní Anenské terasy, které zastiňují výhled na brněnský PetrovKontroverzní Anenské terasy, které zastiňují výhled na brněnský Petrov

Příliš vysoké budovy už v centru nevzniknou

"V centru města je památková rezervace s ochranným pásmem. Zde by měly vznikat jen takové stavby, které by nenarušily panoramata města," sdělil Martin Zedníček z Odboru památkové péče Magistrátu.

V centru města by tak neměly růst nové domy, které by převýšily stávající zástavbu. Je tedy nepřípustné, aby třeba na Joštově vyrostl dvacetipatrový dům. Pravidla platí i pro lokality kolem středu Brna.

Ulice Hybešova nové stavby pod Petrovem.Vnitroblok ulice Vodní, nové stavby pod Petrovem.Budova na Nových sadech, nové stavby pod Petrovem.

"Před třemi lety chtěl investor v areálu bývalého Krasu na starém Brně postavit komplex věžových budov, které měly čnít až do výšky šedesáti metrů," vzpomněl Zedníček.

Stavba schválena nebyla. Podle Zedníčka by ani stavby vzdálenější od historického jádra neměly převyšovat okolní budovy o dvě či více pater.

To je příklad domu na křižovatce ulic Hybešova a Nové sady. Do výšky tu roste nový komplex kanceláří. Splňuje však limity. Okolní domy totiž příliš nepřevyšuje.

Mrakodrapy jsou povoleny v Jižním centru

Brno však o mrakodrapy nepřijde. Je pro ně vyčleněna lokalita u
M Paláce kolem ulice Heršpická. "Je to lokalita, kde mohou vysoké budovy vznikat," řekl Zedníček.

Nenarušují totiž panorama a navíc je lokalita obsluhována městskou hromadnou dopravou. Což je díky budoucímu nárůstu lidí v místě důležité.

Stavba devadesátimetrové budovy AZ Tower v Brně byla kvůli krizi opožděna

"Stavby výškových budov ve městě jsou logické. Je to dáno tím, že je málo plochy, a tak stavby rostou do výšky více než do šířky," uvedla Barbora Vacková, která se zabývá sociologií města.

Právě lokalita Jižního centra se tak brzy promění v brněnský Manhattan. Počítá se totiž s tím, že v místě vyroste český mrakodrap AZ Tower. (více o mrakodrapu čtěte zde)

Ten aspiruje na to, stát se nejvyšší stavbou v republice. Navíc bude mít originální tvar. Architekti počítají, že se bude skládat ze dvou kvádrů z nichž bude jeden vyšší a druhý pak různě deformovaný.

Vysoké budovy mohou mít své kouzlo

Na stejném místě se v současnosti dokončuje i kancelářské městečko Spielberk Office Center, kde vyroste jedenadvacet pater velký mrakodrap, který bude měřit pětaosmdesát metrů.

Developerská společnost CTP odhaduje, že by stavba měla být hotova v roce 2012. V názoru zda výškové budovy do Brna patří či ne, se architekti rozcházejí.

Opravená plzeňská Stopkova pivnice na České s kontroverzní nástavbou.

"Architekti rádi dělají výškové budovy. Jde je vidět. Smysl pro město jako je Brno to ale nemá," míní brněnský architekt Petr Hrůša.

Podle něj město potřebuje výškové dominanty jakými jsou například kostelní věže. Výškovým budovám i v blízkosti historického jádra se nebrání ani architekt Karel Doležel. "Pokud mají tyto stavby kouzlo a nebude se jednat o banální krabice určitě patří i do centra města," sdělil Doležel.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

Za projížďky kradenými autobusy dostal mladík 15 měsíců vězení

Mladík, který ukradl dva autobusy a řídil je pod vlivem drog, odešel od...

Za krádež autobusů a jejich řízení pod vlivem drog půjde na patnáct měsíců do vězení devatenáctiletý M. D. Brněnský...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Za dvě hodiny dva překotné porody. Nádherná služba, říká záchranářka

Mimořádný den to byl i pro záchranářku Jitku Jágerovou, na snímku s lékařem...

Mimořádný den mají za sebou jihomoravští záchranáři. Během dvou hodin vyráželi na Hodonínsko ke dvěma nečekaně rychlým...

Najdete na iDNES.cz