Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jaký byl rok 2014? Bodoval Hollan a vinaři, propadl Onderka či tygřice

  18:45aktualizováno  18:45
Kdo a co se dá nazvat vítězi a poraženými roku 2014 na jižní Moravě? Následující text není žádným žebříčkem s pevným bodováním a pořadím, spíš rychlým přehledem toho, co krajem hýbalo. MF DNES vybrala zásadní události, které ovlivní životy statisíců lidí, ale i malá osobní vítězství a prohry.

Dvojice vítězů roku 2014. Zleva brněnský primátor Petr Vokřál (ANO) a Matěj Hollan ze Žít Brno. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

+ Kometa roku

Jednoznačným vítězem letoška je Matěj Hollan a jeho Žít Brno. Spanilá jízda původně satirického hnutí, které v komunálních volbách získalo post náměstka brněnského primátora a vyhrálo v největší městské části Brno-střed, překvapila i je samotné (on-line rozhovor s Hollanem najdete zde).

+ Milion od fanoušků

Jan Vlachynský dokázal od fanoušků vybrat za dvě a půl hodiny milion korun na půjčku pro svůj nový bar Super Panda Circus (více čtěte zde). Spolumajitel legendárního Baru, který neexistuje tak mohl na podzim otevřít nový podnik zaměřený na asijské drinky.

Majitelé baru vytvořili i video, ve kterém vysvětlovali, jak peníze investují:

– Konec prvního muže

Poraženým letošního roku se stal dlouholetý primátor Roman Onderka
z ČSSD, který ani přes extrémní nasazení v kampani neobhájil post a musí si po osmi letech hledat novou práci (více najdete zde).

+ Očekávané vítězství

Roli favorita v komunálních volbách potvrdil Petr Vokřál, lídr hnutí ANO, který se stal novým brněnským primátorem.

– Ztracený rukopis

Brněnský básník a literární vědec Petr Hruška ztratil při cestě vlakem z Ostravy do Brna rukopis své nové knihy, na které pracoval léta. Zjistil to až v cíli své cesty. Nepomohla ani veřejná výzva a slíbená odměna nálezci (více o pátrání se dočtete zde).

+ Vítězství po porážce

Michal Hašek přichází do volebního štábu ČSSD. (26. října 2013)

Ačkoli to tak začátkem roku nevypadalo, za vítěze se může považovat i jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Rok začínal s cejchem pučisty proti předsedovi vlastní strany Bohuslavu Sobotkovi, navíc se musel vzdát poslaneckého mandátu. Na popularitě mu nepřidalo ani usvědčení ze lži v přímém přenosu České televize. Nakonec se rozhodl pro post hejtmana a pokračoval v budování svého mocenského centra v Asociaci krajů a upevňování pozice v kraji. Koncem roku se mu také podařilo sesadit z funkce
svého náměstka Václava Božka, který platil za Sobotkova muže (více o rošádě najdete zde).

– Totální ponížení

S drtivou porážkou, kterou málokdo předpokládal, se musela v Brně vyrovnat dlouholetá vládnoucí strana ODS. Zisk sedmi procent hlasů nečekali v komunálních volbách ani největší pesimisté. Brněnští občanští demokraté přestali absolutně komunikovat. Výsledek šokoval zejména v části Brno-střed, kde se z předávání moci mezi ODS a Žít Brno stala naprostá fraška (více o ní čtěte zde).

+ Nejlepší starostové

Hned dva jihomoravští starostové se dočkali veřejného uznání. Petr Zálešák z Nenkovic na Hodonínsku se stal starostou roku podle hlasování v soutěži Nadace VIA. Rousínovský František Havíř zase získal ocenění nejlepší starosta Jihomoravského kraje, které uděluje Svaz měst a obcí.

– Neúspěšné referendum

Jakubovi Patočkovi a Miroslavu Patrikovi, aktivistům z občanské aliance Referendum, se nepodařilo prosadit hlasování o poloze brněnského hlavního vlakového nádraží společně s obecními volbami. Říjnový termín se nestihl kvůli sporům s magistrátem o počet podpisů pod peticí (více o referendu najdete zde).

+ Protikorupční osvěta dětem

Tomáš Fránek a obecně prospěšná společnost Brodem oslovili se svým projektem CoZaTo o korupci v běžném životě víc než 1 500 dětí na jihomoravských a zlínských základních a středních školách. V prosinci byla díky tomu organizace nominována na prestižní Cenu Bílé lilie.

– Přikryl u soudu

Celý loňský rok strávil bývalý ředitel brněnské městské policie Jaroslav Přikryl u soudů. Rozsudky za mazání pokut vlivným lidem a politikům zatím nejsou pravomocné (více čtěte zde). Přikryl musel odejít od městské policie, získal ale práci v městské firmě Starez-Sport.

+ Nejlepší bar

Robert Smejkal, zakladatel pivního Výčepu Na Stojáka na Jakubském náměstí, získal cenu pro nejlepší pivní bar. Uspěl v konkurenci třiceti tisíc hospod z celé země (rozhovor s úspěšným hospodským si přečtěte zde).

– Blamáž s děkanem

Rostislav Koryčánek, bývalý ředitel brněnského Domu umění, byl zvolen děkanem Fakulty architektury VUT Brno. Po půl roce sporů, kdy se proti němu postavilo několik profesorů kvůli obavám z velkých změn na škole a rektor oddaloval jeho jmenování, oznámil, že se postu vzdává (více čtěte zde).

+ Úspěšní vinaři

Vinař Miroslav Volařík.

Vinař Miroslav Volařík

Miroslav Volařík z Mikulova a jeho rodinná firma Vinařství Volařík se stali Králem vín. Šampionem valtického Salonu vín se zase letos stal Ryzlink rýnský z roku 2011 Zámeckého vinařství Bzenec (rozhovor najdete zde).

+ Gentleman silnic

Lukáš Hromek letos v červenci pomohl při dopravní nehodě u Pohořelic na Brněnsku dvěma lidem, které smetl do příkopu jiný řidič. Ten z místa nehody utekl a policie ho dopadla až po dvou dnech. Hromek za svou pomoc získal titul Gentleman silnic.

– Boj o školky

Na pět set dětí se letos opět nedostalo do školek v Brně. Nedostatek míst, který nebylo schopné vyřešit žádné z předchozích vedení města, komplikuje život hlavně rodičům malých dětí. A babyboom nekončí.

+ Literární událost sezony

Brněnský spisovatel a nakladatel Martin Reiner vydal životopisný román Básník o polozapomenutém literátovi Ivanu Blatném. Knihu psal třicet let, nakonec za ni dostal prestižní Cenu Josefa Škvoreckého a zvítězil i v anketě Lidových novin Kniha roku. O úspěchu knihy svědčí i to, že koncem roku hlásilo mnoho knihkupectví, že publikace je vyprodaná i po dotisku.

– Zmoklá opera

Diváci, kteří přišli v srpnu na venkovní představení Verdiho opery Nabucco v areálu lednického zámku, si místo uměleckého zážitku odnesli rýmu. Kromě toho, že se představení nezrušilo ani přes průtrž mračen, nedorazily taky hercům kostýmy, takže museli zpívat v civilním oblečení (více čtěte zde). Rozezlení návštěvníci žádali vrácení vstupného a zvažovali žaloby na organizátory.

+ Rekord na meruňkobraní

Miroslavské meruňkobraní. Vše je připraveno k závodu jedlíků.
Král miroslavského meruňkobraní. Vítězem soutěže v pojídání knedlíků se stal...
Miroslavské meruňkobraní a pokrm dne - meruňkový knedlík

Kamil Hamerský snědl za dvacet minut 75 meruňkových knedlíků, a stal se tak šampionem tradičního meruňkobraní v Miroslavi na Znojemsku. Rekordman soutěž přežil a těší se na další ročník (reportáž najdete zde).

+ Očištěná starostka

Bývalou starostku Moravské Nové Vsi Janu Krutákovou začátkem prosince osvobodil břeclavský okresní soud. Čelila podezření, že nevýhodně pronajala obecní pozemky pro výstavbu solární elektrárny. Škodu se ale u soudu nepodařilo prokázat (více najdete zde).

– Konec Kačírkové

Celoroční kritika šéfové brněnského Turistického informačního centra Petry Kačírkové vyvrcholila před Vánocemi shodou nových radních na jejím odvolání z funkce. Kritici vyčítali TIC hlavně nezvládnutou propagaci festivalu Janáček Brno. A také předražené webové stránky o Brně GotoBrno - nejdříve byly dlouho jen v češtině a později v angličtině nedávaly smysl (o problémovém webu čtěte zde).

+ Aplaus mistru Janáčkovi

I přes nezvládnutou městskou propagaci se festival Janáček Brno ke 160. výročí narození skladatele Leoše Janáčka zapsal mezi hudební počiny roku. Zřejmě největším zážitkem byla obnovená premiéra Glagolské mše na místě, kde poprvé zazněla, tedy na sokolském stadionu v Kounicově ulici v čele s mezinárodní hvězdou Magdalenou Koženou.

+ Živnostnice roku

 Emilie Vallová z Tišnova získala prestižní krajské a poté i celostátní ocenění za pomoc stovkám ochrnutých nebo zraněných dětí. Úspěšná fyzioterapeutka rehabilituje nemocné i po dětské mozkové obrně, kteří za ní jezdí z celé země (více o úspěšné živnostnici čtěte zde).

+ Úspěšná baristka

Petra Střelecká se v červnu probojovala do finále World Brewers Cupu, světového šampionátu v přípravě filtrované kávy v italském Rimini. Lidé mohou její kávu ochutnat v kavárně Industra v areálu bývalých mrazíren v Masné ulici v Brně. Tam se také uskutečnil na konci srpna první brněnský Street Food Festival, na který přišlo 3,5 tisíce lidí. Užili si především jídlo od amatérských kuchařů a atmosféru objevování nových chutí.

– Tygřice Satu

Tygřice Satu z brněnské zoo

Tygřice Satu z brněnské zoo

Vítězka, nebo poražená? Jak se to vezme. Jisté je, že ji nedokázal oplodnit ani pátý samec tygra sumaterského, a to už vystřídala nápadníky z celé Evropy (více o kuriózní situaci najdete zde). Ti byli ale spíš nešikovní než neplodní. A tak si v brněnské zoo budou muset na malá tygřata ještě nějakou dobu počká.

+ Modrobílá šlechta

Už dávno hokejisté dobyli srdce (nejen) brněnských sportovních fanoušků. Jediné, co jim tak zbývá k ukořistění, je mistrovský titul. Letos na jaře k tomu byli podruhé proklatě blízko, stačilo ve finále udolat Zlín. I když se to nepovedlo, dočkala se Kometa od svých příznivců ovací. A ty jí patří i v nové sezoně, v níž se znovu drží na špici.

– Znojemský smutek

Pro znojemské příznivce dvou nejpopulárnějších sportů to bylo hodně černé jaro. Nejprve se mistrovské ambice hokejových Orlů v mezinárodní EBEL nečekaně roztříštily už ve čtvrtfinále, poté neslavně dopadla i roční epizoda znojemských fotbalistů 1. SC v první lize. Podceňovaný tým se dlouho držel, ale sestupu nakonec neunikl.

+ Pavoučí muž

Adam Ondra. Že vám to jméno nic neříká? Není divu, sportovní lezení zrovna nepatří mezi nejsledovanější odvětví. Ovšem jednadvacetiletý kudrnáč z Brna je v něm nejlepší na světě. Kromě toho, že vyleze na skálu, u níž by vás to ani nenapadlo, dokázal letos něco, co nikdo před ním: v jediném roce vyhrál mistrovství světa v lezení na obtížnost i disciplíně zvané bouldering (rozhovor s pavoučím mužem z Brna čtěte zde).

– Zrádné zdraví

U Pavla Mezlíka by se spíš než poražený hodila nálepka smolař. Jednatřicetiletý záložník měl být tahounem fotbalové Zbrojovky, jenže to by musel být zdravý, což už se mu dlouho nedaří. Na jaře nehrál vůbec, na podzim stihl pouhé čtyři zápasy. A Brňané bez něj strádali.

+ Dálková plavkyně z Blanska

Silvie Rybářová v cíli jednoho z mnoha závodů, které absolvovala.

Silvie Rybářová. Plácat se několik hodin ve špinavé řece nebo mrazivém jezeře není pro každého. A ještě přitom překonat desítky kilometrů rychleji než ostatní, to už vyžaduje extrémně silnou vůli i umění. Sympatická dívka letos prokázala obojí a povedlo se jí ovládnout celkové pořadí Světového poháru dálkových plavců.

– Nenaplněné ambice

Jakub Kornfeil se plánoval prodrat mezi elitu třídy Moto3 motocyklového mistrovství světa. Jednadvacetiletý mladík z Rohatce hlásil, že má nejlepší tým, motorku i sponzory. Jenže úspěch se nedostavil. Na stupně vítězů Kornfeil znovu nedosáhl a ročník zakončil až jako celkově dvanáctý.

+ Splněná touha

Tolikrát byl Václav Kolář světovým šampionem v mládežnických kategoriích, ale dospělé zlato mu dlouho těsně unikalo. Letos si na něj biketrialista z Blanska konečně sáhl a splnil si tak životní sen.

+ Draci s pálkou

Brněnští baseballisté už vyhráli tolik titulů, že to každému přijde samozřejmé. O to větší uznání si ovšem zaslouží. Letos zvedli mistrovský pohár po devatenácté, navíc jejich hráči přispěli k historickému čtvrtému místu Česka na mistrovství Evropy.
Nejčtenější

Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...

Kontroverzní obor genderová studia v Brně skončí, je o něj malý zájem

Univerzitní kampus za pět miliard korun, který stojí na ploše třiceti hektarů v...

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že zruší bakalářský obor gender vyučovaný na fakultě sociálních studií....

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Další z rubriky

Výpovědi svědků se liší, upozornil soudce u Plachetkovy žádosti o proces

Boxer Ľudovít Plachetka se snaží dokázat svou nevinu.

Bývalý brněnský boxer a olympionik z Atlanty Ľudovít Plachetka stále netuší, zda soud povolí obnovu jeho procesu....

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

VIDEO: Strážníci obstarali doprovod huse, která se kolíbala silnicí

Strážníci pomáhali huse na silnici

Kvůli huse, která si vykračovala po silnici mezi auty, vyjížděli ve čtvrtek odpoledne strážníci do brněnské části...

Najdete na iDNES.cz